MENI
19.3.2008.

ЗАВРШЕНА СЈЕДНИЦА ПРЕДСТАВНИЧКОГ ДОМА ПАРЛАМЕНТА БИХ (ОНАСА)



Заступнички дом Парламента БиХ усвојио је данас у другом читању Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о употреби и заштити назива БиХ којим су дефинисани критерији на основу којих ће се вршити селекција у поступку одобравања употребе имена БиХ правним лицима.


Правна лица које у свом називу желе употребљавати назив БиХ морају својим оснивачким актом, статутом, годишњим планом активности и годишњим финансијским планом утврдити да ће дјеловати на територији цијеле БиХ или да се подручје њихове дјелатности односи на територију цијеле БиХ, те да ће промовисати интересе БиХ на унутрашњем и међународном плану.
Спортски савези који су до ступања на снагу овог закона у свом називу употребљавали назив БиХ, а који су регистровани у складу са важећим прописима у БиХ, наставиће употребљавати назив БиХ.
На сједници је одгођено изјашњавање о Приједлогу закона о измјенама и допунама Изборног закона, јер је уложено много амандмана.
Закључено је да буде формирана радна група која ће усагласити предложене амандмане.
 Дом је ресорној комисији вратио Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о учешћу припадника Оружаних снага (ОС) БиХ, полицијских службеника, државних службеника и осталих запосленика у операцијама подршке миру и другим активностима у иноземству.
Заједничка комисија за одбрану и сигурност Парламента БиХ је сачинила негативан извјештај о овом приједлогу закона, јер су чланови који су били против сматрали да треба бити избрисан члан који предвиђа могућност учешћа припадника резервног састава ОС БиХ у мировним мисијама по основу добровољности.
 Став је комисије да зацртане задатке могу извршити професионални војници, те да није потребно ангажирање припадника резервног састава.
Заступнички дом Парламента БиХ данас је обавио и расправу о Информацији у вези са радом државне Комисије за испитивање истине о страдањима Срба, Хрвата, Бошњака, Јевреја и осталих у Сарајеву у периоду од 1992 до 1995. године, те је закључено да Комисија за људска права Паралмента БиХ усагласи приједлоге заступника и предложи закључке.
Комисија је формирана Одлуком Вијећа министара БиХ 25. маја 2006. године на мандат од годину дана и њен задатак је био да на транспарентан начин и уз примјену сигурних и објективних метода утврди, између осталог, масовна и појединачна убиства са мјестима посмртних остатака жртава, масовна и појединачна заточења, силовања и сексуална злостављања, те случајеве депортације, протјеривања и нестанка људи.
 За рад ове комисије, која се бавила тумачењем, а не суштином надлежности, утрошено је око 230.000 КМ, каже се у Информацији Вијећа министара БиХ.
 У информацији Вијећа министара се наводи да Комисија након окончања мандата није прослиједила усаглашени извјештај о свом раду и није извршила ниједну обавезу која јој је дата у мандат, те се предлаже Парламенту БиХ да формира нову комисију са јасним мандатом и надлежностима.
 Заступнички дом Парламента БиХ је расправљао и о Приједлогу резолуције о одговорности у којој се наводи да је БиХ Дејтонским споразумом установљена као сложена држава, састављена од два ентитета - Федерације БиХ и Републике Српске (РС), чиме је дефинитивно потврђен статус РС као државотворног ентитета.
 Закључено је да буде формирана радна група која ће, у складу са данашњим приједлозима заступника, измијенити и допунити ову резолуцију, чији је предлагач Клуб заступника Савеза независних социјалдемократа (СНСД).
Дом је одбио Приједлог резолуције о непризнавању једнострано проглашене независности Косова и Метохије, чији је предлагач заступник Партије демократског прогреса (ПДП) Бранко Докић.  
У Резолуцији је било предложено да Заступнички дом не призна и не прихвати једнострано проглашену независност Косова и Метохије.
У првом читању су усвојени Приједлог оквирног закона о заштити и спасавању људи и материјалних добара од природних и других несрећа у БиХ, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о кривичном поступку БиХ и Приједлог закона о допуни Закона о службеном гласилу.
Потврђена је и одлука Предсједништва БиХ о утврђивању кандидата за генералске позиције у ОС БиХ.
На листи су бригадни генерал Анто Јелеч, бригадни генерал Драган Вуковић, бригадир Хусеин Турсуновић, бригадир Ивица Јеркић, бригадни генерал Мирсад Гутић и бригадни генерал Стаменко Новаковић. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу