MENI
9.7.2007.

КОНГРЕСМЕН CRIS SMITH У ПАРЛАМЕНТАРНОЈ СКУПШТИНИ БИХ



- Босна и Херцеговина мора се суочити са чињеницом да и у њој попут многих савремених држава наталитет константно опада и да је, рецимо од 1996. до 2006. године број рођених беба опао са 46 на 32 хиљаде. У том циљу морала би се посветити посебна пажња сузбијању абортуса, односно ограничавању случајева у којем се жене подвргавају медицинским побачајима и свести их на интервенције ради заштите мајке.

Ово су, у најкраћем кључне поруке које је приликом данашњих сусрета посланицима Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ упутио Црис Смитх амерички конгресмен који се већ више од четврт стољећа у Конресу САД интензивно бави управо заштитом живота дјеце кроз сузбијање абортуса и борбом против трговине људима. Иначе, конгресмен Смитх сусрео се најприје са посланицима Азром Хаџиахметовић, Екремом Ајановићем, Халидом Гењцом и Лазаром Продановићем а потом и са Садиком Ахметовићем, предсједавајућим Заједничке комисије за људска права, права дјетета, младе, имиграцију, избјеглице, азил и етику те Самиром Ризвом, државним координатором за борбу против трговине људима. Том приликом упозорио их је да би до 2050. године у Босни и Херцеговини могло живјети 25 одсто мање грађана те да је великим дијелом за такво стање одговорна управо флексибилна политика када су посриједи абортуси.

Домаћини су одговорили на широки спектар питања господина Смитха и упознали га са актуелним стањем у босанскохерцеговачком здравству и репродуктивном здрављу, као и са великим постратним демографским поремећајима који се свакако најјаче осјећају у зони Подриња гдје су физички уништавани мушкарци као репродуктивна маса. Током данашњих разговора истакнута је и нужност усаглашавања кривичног законодавства јер захваљујући томе што на просторима БиХ тренутно дјелују четири кривична закона за иста дјела из области трговине људима користе се и различите квалификације и различите санкције у овисности гдје су дјела почињена.

Данас су наглашени значајни помаци у сузбијању трговине људима у односу на стање од прије неколико година захваљујући чему се Босна и Херцеговина сврстала у групу много сигурнијих земаља него раније и има тенденцију сталног напредовања. Међутим, поново је као горуће питање истакнута реформа полиције која би, како је речено, свакако допринијела да се и у области борбе против трговине људима постигну много бољи резултати. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу