MENI
17.5.2007.

Говор предсједавајућег Дома народа, Илије Филиповића на Конференцији у Неуму



Обраћање предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине, Илије Филиповића на Шестој конференцији предсједника парламената земаља Јадранско - јонске иницијативе

„Ваше екселенције,
уважени предсједници парламената
драги пријатељи,
даме и господо,

Имам особито  задовољство и част  поздравити све назочне у име Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине,  земље домаћина, којој је ове године припала част предсједања, за Босну и Херцеговину, изузетно важном регионалном иницијативом земаља које припадају Јадранском и Јонском мору.

За Босну и Херцеговину скуп има посебно значење, јер је још од својега оснутка, 2002. године у Анкони, па до данас забиљежен  велики број активности и иницијатива, које су у коначници резултирале бољим разумијевањем потреба и прилика земаља у регији, њиховим односима и успјешнијој сурадњи, у бројним подручјима од јачања мира и сигурности, добросусједских односа, господарског развоја, сузбијања свих облика криминала, пружања техничке помоћи у заштити околиша, туристичкој, културној и напосе поморској сурадњи у овоме дијелу Еуропе.

Свједоци смо да нас већ одавно погађају глобални проблеми онечишћења околиша и опћега погоршавања увјета живота изазвани емисијама стакленичких плинова, све више присутнога недостака потребних ресурса за очување живота како људи тако и биљних и животињских врста, а имајући у виду Декларацију Јадранско-јонског вијећа о сурадњи у подручју заштите околиша, донесене на Цетињу, дана 7.6.2005. године, ове године је дано посебно значење Округлом столу посвећен заштити околиша.

У том је контексту  договорено  да Округли стол о околишу носи назив „Заштита околиша и одрживи развој“, у оквиру којега су као приоритетне теме разматрана сљедећа подручја:

·        Образовање о околишу
·        Природни ресурси, културно наслијеђе и туризам
·        Заштита Јадранског и Јонског мор
·        Енергетика и околиш
·        Заштита биодиверзитета и рационална упораба биоресурса,

а као посебна тема представљена је идеја Јадранскога партнерства.

Водећи се смјерницама Декларације Јадранско-јонског вијећа, судионици округлога стола за околиш, на скупу су изнијели  неколико закључака с којима су се земље чланице Јадранско-јонске иницијативе сугласиле, те су предложили да се:

1.     подржи идеја израде wеб портала земаља ЈЈИ који би уређивале земље чланице,
2.     покрене иницијатива за утемељење Сталнога тајништва ЈЈИ,
3.     подржи сурадња у процесима, пројектима и поступцима који би допринијели смањењу онечишћења Јадранског и Јонског мора од онечишћења с копна,
4.     подржи прекогранична сурадња у подручју очувања биодиверзитета и утемељење информацијскога сустава мреже биодиверзитета јадранско-јонских земаља, те 
5.     подржи идеја и иницијатива о оснутку Партнерства Јадранског мора.

Опћи циљ био би допринос заштити и смањивању онечишћења животне средине и промиџбе одрживога развоја, сукладно начелима Свјетског самита о одрживом развоју из 2002. године, као и одредбама Конвенције из Барцелоне 1976. -1995. и њезиних протокола.

Посебност свих екосустава треба, прије свега, бити заштићена од било каквих непримјерених антропогених утјецаја, те све будуће активности требају бити усмјерене к одрживом развоју и правилном управљању простором и омогућавању опстанка свих биљних и животињских врста, у чему сви имамо озбиљне задатке и велику одговорност.

Свјесни чињенице да је субрегионална сурадња на подручју заштите околиша важан инструмент за јачање политичке и господарске стабилности, сматрамо да овај вид окупљања и сурадње даје добру основу за укључивање цијеле регије у процес еуропских интеграција.

Због тога желимо  у све будуће околишне процесе и реформе укључити сва релевантна државна тијела БиХ, невладине организације, свеучилишта, институте и друге важне институције, без којих нема успјешнога рјешавања околишних питања, а који би, уз представнике међународне заједнице у Босни и Херцеговини, успјешно дјеловали на проведби важних програма и пројеката с циљем заштите овога  подручја.

У том смислу, желим истаћи да ће Парламент БиХ дати свој пуни допринос у испуњавању, како домаћих, тако и међународних обвеза, јер институције Босне и Херцеговине имају све већу потребу интегрално рјешавати питања у Босни и Херцеговини, и сукладно с тим наступају на међународној сцени.

Како би могла успјешно дјеловати на међународној сцени, Босна и Херцеговина мора у што је могуће краћем року испунити краткорочне приоритете из Еуропског партнерства, те донијети државни закон о заштити околиша и према њему основати Агенцију за заштиту околиша у Босни и Херцеговини.

Наравно да у будућим процесима треба донијети и све друге законске и подзаконске акте којим би интегрално управљање околишем у Босни и Херцеговини постало дијелом процеса интегралног управљања околишем у Европској унији.

Желим овом пригодом јасно рећи;   ако има и једно питање о којем се у БиХ требамо усугласити, онда је то питање околиша, које се треба проматрати не само на националном већ на глобалном плану.

Зато и наша регулатива треба личити регулативи свих еуропских земаља, односно, мора бити усуглашена са земљама у регији, како би акције у околишу имале, поред националног и регионалног, и јасно препознатљив глобални значај.

Стога и сусрети међународних иницијатива, попут ове, представљају добру пригоду за размјену искустава, прекограничну сурадњу те својим искуством дају смјернице и постављају оквире у којима се земље, које нису чланице Еуропске уније, требају кретати како би испуњење обвеза према еуропским интеграцијама постало лакше, једноставније и учинковитије.

Много је примјера успјешне међународне сурадње из којих земље, које судјелују у тим процесима, могу извући вишеструку корист те је и овај скуп пригода да се закључци с округлих столова преточе у акцијски план земаља Јадранско-јонске иницијативе, чиме би се створили увјети за њихову потпуну проведбу.

Зато очекујем заједничку акцију на стварању позитивног озрачја гледе заштите околиша и с циљем заштите регије Јадранског и Јонског мора од свих штетних и негативних утјецаја, те потицање  развоја туристичких потенцијала и стварање нових господарских зона, чиме бисмо створили повољне увјете за отварање нових радних мјеста како у другим земљама Иницијативе, тако и у Босни и Херцеговини.

На крају, још једном желим захвалити свима онима који су придонијели пунини садржаја ове иницијативе од Анцонске до Неумске декларације, донесене надам се, данас, 17.свибња 2007.године."


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу