MENI
23.6.2023.

Делегација ПСБиХ у ПССЕ учествовала на трећем дијелу редовног годишњег засједања ПССЕ у Стразбуру

Чланови Делегације Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) Саша Магазиновић, Сњежана Новаковић Бурсаћ, Даријана Филиповић, Сабина Ћудић, Бранислав Бореновић и Миа Карамехић Абазовић учествовали су на трећем дијелу редовног годишњег засједања ПССЕ у Стразбуру.

Током засједања, чланови Делегације ПСБиХ састали су се са генералном секретарком Савјета Европе Маријом Пејчиновић Бурић, с којом је разговарано о новим растућим изазовима за Савјет Европе.

Првог дана засједања, у ПССЕ одржана је свечана церемонија потписивања Повеље европских политичких странака за инклузивна друштва без расизма, чији је циљ да се политичке странке обавежу кроз своје дјеловање на одбрану основних људских права и демократских принципа, одбацивање свих облика расизма и нетолеранције, говора мржње, потицања на расну мржњу и узнемиравања. Повеља ће бити понуђена на потписивање свим политичким странкама у земљама чланицама Савјета Европе.

Током овог засједања члановима ПССЕ обратили су се предсједница Словеније Nataša Pirc Musar и министар иностраних послова Мађарске Peter Szijjarto. У оквиру расправе о актуелним питањима било је ријечи о политичкој ситуацији у Пољској, као и о посљедњим дешавањима у Украјини.

Скупштина је одржала и заједничку расправу на тему миграција, у оквиру које се расправљало о три извјештаја која се односе на интеграцију миграната и избјеглица, социјално укључивање миграната, избјеглица и интерно расељених лица кроз спорт, те здравствену и социјалну заштиту радника без докумената или оних који су у илегалном положају.

Неке од тема овог засједања ПССЕ биле су и рјешавање специфичних изазова с којима се суочавају Бјелоруси у егзилу, реформа законодавства о људским правима у Уједињеном Краљевству и транснационална репресија као растућа пријетња владавини права и људским правима. Скупштина је расправљала и о буџетима и приоритетима Савјета Европе за период 2024 - 2027. година и о расходима ПССЕ за период 2024 – 2025. година.

Чланови Скупштине су усвојили и важну резолуцију и препоруке које се односе на потребу за свеобухватним приступом мултилатерализму и здравственој њези током ванредних ситуација везаних за јавно здравље. У усвојеној резолуцији, на основу извјештаја чланице ПССЕ Selin Sayek Böke из Турске наведено је да државе морају „хитно научити лекције из претходних ванредних здравствених ситуација јачањем глобалне здравствене архитектуре и развојем потребних стратегија на националном нивоу” како би се у будућности могло брзо реаговати на нове глобалне здравствене ризике. У том смислу, чланови ПССЕ су нагласили да је "потребан свеобухватан мултилатералан напор, који укључује и Свјетску здравствену организацију, Свјетску трговинску организацију, као и друге међувладине актере "како би се преиспитала регулатива која се односи на здравствену индустрију и снабдијевање основним лијековима, вакцинама и здравственим услугама на националном и међународном нивоу. С тим у вези, посебно је важно обезбиједити разноликост извора медицинског снабдијевања”. У усвојеном тексту се наглашава да се текући процеси који се одвијају у сврху трансформације глобалног управљања здрављем морају заснивати на принципу равноправности и заштите људских права и основних слобода током ванредних ситуација везаних за јавно здравље. Такође, у резолуцији се позивају државе чланице да „изграде јаче и отпорније здравствене системе“, посебно улагањем у примарну здравствену заштиту, пружањем универзалне здравствене покривености свима унутар своје територије и утврђивањем слабих тачака у ланцу медицинског снабдијевања. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу