MENI
6.11.2012.

Okončana Radionica na temu: „Obrambeno – sigurnosni sektor u BiH godinu dana poslije“


Danas je u Tesliću okončana dvodnevna Radionica na temu: „Obrambeno – sigurnosni sektor u BiH – godinu dana poslije“, koja je održana u organizaciji Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH.
Nakon što je predsjedateljica Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost Dušanka Majkić napravila osvrt na dosadašnju realizaciju zaključaka koje je Zajedničko povjerenstvo donijela nakon prošlogodišnje Radionice, čelni ljudi institucija obrambenog i sigurnosnog sektora u BiH, nad kojima Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost vrši parlamentarni nadzor, upoznali su članove Povjerenstva sa realizacijom navedenih zaključaka unutar svojih institucija, kao i sa drugim problemima i izazovima s kojima se ove institucije susreću između dvije radionice.

Nakon što je Parlamentarni vojni povjerenik BiH Boško Šiljegović dao svoj osvrt na realizaciju prošlogodišnjih zaključaka i stanje ljudskih prava vojnih osoba i kadeta u Oružanim snagama BiH, predstavnici Ministarstva obrane BiH upoznali su članove Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost sa realizacijom zadataka unutar ovog Ministarstva, Sektora za logistiku, financije i personal, te aktivnostima koje je unutar Ministarstva sprovodio Glavni inspektorat. Poseban akcenat je stavljen na negativno Izvješće o radu Ministarstva obrane BiH za 2011. godinu, koji je sačinio Ured za reviziju financijskog poslovanja institucija BiH, kao i na tijek realizacije aktivnosti na donošenju novog dokumenta „Pregleda obrane BiH“.

Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga BiH je posebno istakao probleme u Sektoru logistike, navodeći pri tome one s kojima se susreću pripadnici Oružanih snaga BiH po pitanju kvaliteta opreme, ishrane, remonta helikoptera, te provedbe procesa javnih nabava, kao i pitanjima angažiranja jedinica Oržanih snaga u mirovnim misijama u inozemstvu, te terenske obuke pripadnika Oružanih snaga BiH.

Predstavnici Ministarstva sigurnosti BiH upoznali su predstavnike Zajedničkog povjerenstva sa realizacijom strateških obveza i ciljeva u prethodnom razdoblju, te planom dinamike realizacije istih u narednom razdoblju. Posebno je istaknuto pitanje donošenja novog dokumenta „Sigurnosna politika BiH“, kadrovske popunjenost Ministarstva sigurnosti BiH, te dosadašnje prakse održavanja sastanaka Kolegija ministra sigurnosti sa ravnateljima policijskih agencija. U okviru ključnih sigurnosnih izazova razgovarano je o borbi protiv terorizma i organiziranog kriminala, korupcije i cyber krimimaliteta, te strateških dokumenata koji proizlaze iz ovih pitanja.

Ravnatelj Granične policije BiH je upoznao Zajedničko povjerenstvo sa aktualnim stanjem u ovoj instituciji u pogledu ljudskih resursa, suradnji sa drugim policijskim agencijama, suradnji sa graničnim policijama susjednih država, te problemima u izgradnji novih graničnih prijelaza.

Ravnatelj SIPA je posebno istakao nedavno sprovedene akcije u suzbijanju organiziranog kriminala koje je ova Agencija sprovela. Takođe, članove Zajedničkog povjerenstva je upoznao sa suradnjom sa drugim policijskim agencijama, te potrebom izmjene određenih zakonskih propisa sukaldno kojima ova Agencija operativno radi.

Predstavnik Službe za poslove sa strancima je naveo probleme kapaciteta imigracionog centra, kao i troškove s kojima se ova Agencija susreće prilikom deportovanja van BiH osoba koja predstavljaju prijetnju sigurnosnom sustavu BiH. Također je naveo potrebu skore izmjene Zakona o kretanju stranaca i azilu.

Ravnatelj Direkcije za koordinaciju policijskih tijela BiH, Agencije za forenzička ispitivanja i vještačenja, Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova i Agencije za policijsku potporu, upoznali su članove Zajedničkog povjerenstva sa problemima s kojima se ove institucije susreću u izgradnji kapaciteta institucija sigurnosti, sukladno zakonskom okviru koji definira njihov rad.
Predstavnik Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je upoznao Zajedničko povjerenstvo s aktivnostima na provedbi izmjene zakonskog okvira koji definira proces vanjskotrgovinskog prometa oružja, vojne opreme, proizvoda dvojne i posebne namjene s ciljem dostavljanja izvješća po ovoj oblasti Parlamentarnoj skupštini BiH dva puta godišnje. Prezentirano je Godišnje izvješće o izdatim dozvolama za vanjskotrgovinski promet oružja, vojne opreme proizvoda dvojne i posebne namjene za 2011., te aktivnostima koje se provode na sustavu „Tracker“. Posebno su apostrofirani Izvješće vanjskotrgovinskog prometa oružja, vojne opreme, proizvoda dvojne i posebne namjene za razdoblje 2008.– 2010., koje Zajedničko povjerenstvo nije razmatral, s obzirom da joj nije dat u nadležnost u okviru Parlamentarne skupštine BiH.

U okviru rasprave oko rada Centra za deminiranje – BH MAC-a, navedeno je da se trenutno u parlamentarnoj proceduri nalazi Zakon o protivminskom djelovanju BiH. Ravnatelj BH MAC-a je naveo probleme u protivminskim akcijama na terenu, kao i problemom smanjenja financijskih sredstava od strane donatora u posljednjem razdoblju. Iznio je stav da BiH mora izdvojiti iz Proračuna određena sradstva kako bi donatori nastavili sudjelovati u procesu deminiranja u BiH.

Radionica je okončana zaključkom da rad sektora obrane i sigurnosti u BiH mora postati transparetan, odgovoran i raditi na izgradnji kapaciteta.
Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost Parlamentarne skupštine BiH sumirat će sve rasprave sa dvodnevne Radionice, izraditi prijedlog zaključaka, o kojima će Zajedničko povjerenstvo voditi raspravu na jednoj od svojih narednih sjednica. Po usvajanju zaključaka, isti će biti dostavljeni i svim sudionicima ove Radionice. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću