MENI
21.3.2021.

Саопштење предсједавајућег Заједничке комисије за људска права ПСБиХ Лазара Продановића поводом Међународног дана борбе против расне дискриминације

Овог  21. марта навршиће се тачно 55 година од када су Уједињене нације овај датум установиле као Међународни дан борбе против расне дискриминације, у знак сјећања на убиство 69 демонстраната који су у Јужној Африци протестовали против расистичког законодавства.

Према Међународној конвенцији о уклањању расне дискриминације из 1965. године, којој се придружила и Босна и Херцеговина, расна дискриминација представља свако разликовање, искључивање, ограничавање или давање првенства који се заснивају на раси, боји коже, националном или етничком поријеклу, а који имају за сврху или циљ да наруше или компромитују признавање, уживање или вршење, под истим условима, права човјека и основних слобода на политичком, привредном, друштвеном и културном плану или сваком другом подручју јавног живота.

Забрана расне, вјерске и полне дискриминације директно је прописана и Уставом БиХ, као и одговарајућим законима, посебно Законом о забрани дискриминације у БиХ, који је усвојен 2009. године и измијењен и допуњен 2016. године, а којим је успостављен јединствени правни механизам за спречавање дискриминације, који садржи свеобухватне антидискриминационе норме и представља општи оквир за заштиту људских права.

Босна и Херцеговина, дакле, има уређен правни оквир и успостављене правне механизме за борбу против расне дискриминације, друштвеног зла које и даље представља глобални проблем с којим се суочавају бројне демократски уређене државе на планети. Као предсједавајући Заједничке комисије за људска права ПСБиХ, а поводом Међународног дана борбе против расне дискриминације, снажно апелујем на све институције власти у БиХ да тај оквир и те механизме користе у свим случајевима расне, вјерске и полне дискриминације.

У времену када се БиХ, као и цијели свијет, суочава са огромним изазовима, какве несумњиво представљају миграције, тероризам и пандемија вируса корона, расна дискриминација често се јавља као најлошији могући пратећи проблем. Дубоко свјестан те чињенице, сматрам да борба против поменутих глобалних изазова ни овдје, ни другдје у свијету, не смије бити изговор за дискриминацију по било ком основу. Напротив, у овом времену посебно је значајно да покажемо међусобно поштовање, разумијевање и толеранцију, како према најосјетљивијим друштвеним групама тако и према сваком другом и другачијем човјеку у Босни и Херцеговини. (крај)


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу