MENI
27.5.2020.

Održana 5. sjednica Ustavnopravnog povjerenstva Doma naroda

Na 5. sjednici Ustavnopravnog povjerenstva Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) utvrđena je usuglašenost sa Ustavnom i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne pomoći u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Članovi Povjerenstva utvrdili su usuglašenost sa Ustavom i pravnim sustavom BiH i za Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o plaćama i drugim naknadama u sudbenim i tužiteljskim institucijama na razini Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Ustavnopravno povjerenstvo zatražilo je od Kolegija Doma naroda produljenje roka za dostavljanje mišljenja o usuglašenosti sa Ustavom i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o Obavještajno-sigurnosnoj agenciji Bosne i Hercegovine, predlagatelja Vijeća ministara BiH.

Na zahtjev predlagatelja, odloženo je davanje mišljenja o usuglašenosti sa Ustavom i pravnim sustavom BiH za Prijedlog zakona o elektroničkoj identifikaciji i uslugama povjerenja za elektroničke transakcije, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Radi nenazočnosti predstavnika predlagatelja, odloženo je davanje mišljenja o usuglašenosti sa Ustavom i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o deminiranju u Bosni i Hercegovini, kojeg je predložilo Vijeće ministara BiH.

U svezi sa Zahtjevom Ustavnog suda BiH za davanje odgovora na navode iz Zahtjeva za ocjenom ustavnosti odluke PSBiH o usvajanju Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o dobrobiti životinja Bosne i Hercegovine, Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda konstatiralo je da je PSBiH, sukladno svojim ovlaštenjima propisanim člankom 4.4. Ustava BiH, usvojilo ovaj Zakon i da Ustavnom sudu BiH prepušta donošenje odluke u ovom predmetu. 

Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda prihvatilo je i u daljnju parlamentarnu proceduru uputilo Specijalno izvješće o iskustvima u primjeni zakona o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini, čiji je podnositelj Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH.

Povjerenstvo nije podržalo izaslaničku inicijativu Zlatka Miletića koja glasi: „U svezi s aktom Ustavnopravnog povjerenstva Doma naroda PSBiH, broj: 02/1-50-8-22-3/20 od 22. 1. 2020. godine i preporuke članova Ustavnopravnog povjerenstva, a nakon obavljene rasprave o izaslaničkoj inicijativi, veza broj 02/a-50-6-2025/19, ponovo, sukladno članku 9. Poslovnika o radu Doma naroda PSBiH, podnosim inicijativu Vijeću ministara BiH – Ministarstvu pravde BiH (radnoj skupini za izmjenu i dopunu Zakona o VSTS-u) da u roku od 120 dana od dana usvajanja ove inicijative u Domu naroda izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću Bosne i Hercegovine. Još jednom napominjem da ovu inicijativu podnosim u ime Foruma građana Tuzle, Pravosudne mreže Bosne i Hercegovine i Helsinškog odbora za ljudska prava u Republici Srpskoj koji su izradili Prijedlog preporuka za izmjene i dopune Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom   vijeću Bosne i Hercegovine koji je u srpnju 2017. godine dostavljen nadležnim institucijama BiH, a o kojem se one nisu očitovale. Prijedlog dostavljam u prilogu ove inicijative“.

Ustavnopravno povjerenstvo Doma naroda nije primilo k znanju Informaciju o radu Tužiteljstva Bosne i Hercegovine za 2018. godinu. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću