MENI
3.2.2020.

Održana 4. sjednica Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma

Na 4. sjednici Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) utvrđeno je da je Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Mirjana Marinković Lepić i Predrag Kojović, usuglašen sa Ustavom i pravnim sustavom BiH.

Usuglašenost sa Ustavom i pravnim sustavom BiH utvrđena je i za Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Zakona o putnim ispravama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut.

Povjerenstvo je utvrdilo usuglašenost sa Ustavom i pravnim sustavom BiH Prijedloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o državnoj službi u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut. Povjerenstvo, međutim, nije podržalo načela ovog Prijedloga zakona.

Povjerenstvo je podržalo i u daljnju parlamentarnu proceduru uputilo zastupničku inicijativu Damir Arnauta, kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da najkasnije u roku od tri mjeseca od dana usvajanja ove inicijative izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH (VSTV), kojim se nespojivost dužnosti (sukob interesa) nositelja pravosudnih funkcija proširuje i na njihove bliske srodnike, modelirano na pravilima, definicijama i ukupnim rješenjima sadržanim u Zakonu o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, Smjernicama VSTV-a, Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD), Europske unije, Vijeća Europe i sličnih međunarodnih tijela.

Članovi Povjerenstva podržali su i u daljnu parlamentarnu proceduru uputili inicijativu zastupnika Damira Arnauta, kojom se zadužuje Ministarstvo pravde BiH da, najkasnije u roku od 30 dana od dana usvajanja ove inicijative, izradi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u BiH, na način da se u isti uvrsti odredba koja bi propisivala rok u kome je potrebno okončati istragu u stegovnom postupku, s tim da taj rok ne bude duži od šest mjeseci.

Podržana je i u daljnju parlamentarnu proceduru upućena zastupnička inicijativa Damira Arnauta kojom se sugerira nadležnim entitetskim institucijama, odnosno institucijama Brčko Distrikta (vlade i zakonodavna tijela), da pripreme i usvoje izmjene i dopune Zakona o zaštiti od klevete, na način da se u iste inkorporiraju različiti standardi prihvatljivosti,tolerancije, te dokazivanja kada je riječ o navodnoj kleveti protiv javnih osoba u odnosu na privatne osobe, a sukladno sudskoj praksi Europskog suda za Ijudska prava.

Podržana je i u daljnju parlamentarnu proceduru upućena zastupnička inicijativa Predraga Kojovića, Aide Baručije i Mirjane Marinković-Lepić, kojom se obvezuje Vijeće ministara BiH da formira Radnu skupinu za izradbu novog Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine koju će činiti predstavnici Ministarstva pravde BiH, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH - Agencija za ravnopravnost spolova, uz sudjelovanje predstavnika nevladinog sektora.

Povjerenstvo je podržalo i u daljnju parlamentarnu proceduru uputilo zastupičku inicijativu Mirjane Marinković-Lepić za izmjenu člankа 43. Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine koja glasi:

„1. Jedan od roditelјa djece s teškim smetnjama u razvoju (teže hendikepiranog djeteta), ima pravo do radi polovinu punog radnog vremena, a slučaju ako se radi o samohranom roditelju, pod uslovom da dijete nije smješteno u instituciju socijalno-zdravstvenog zbrinjavanja, no osnovu nalaza nadležne zdravstvene iпstitucije.

 2. Roditelju koji koristi pravo iz slučaja 1. ovog članka, pripada pravo na naknadu plaće, suglasno zakonu.

З. Roditelju, koji koristi pravo iz stava 1. ovog članka, ne može se narediti da radi noću, prekovremeno i ne može mu se promijeniti mjesto rada, ako za to nije dao svoj pismeni pristanak.

Mijenja se stav 1. ovog članka, pa članak 43. treba dа glasi:

„1. Jedan od roditelјa djece s teškim smetnjama u razvoju (teže hendikepiranog djeteta), ima pravo da radi polovinu punog radnog vremena, a slučaju ako se radi o samohranom roditelju ili da su oba roditelja uposlena, pod uvjetom da dijete nije smješteno u instituciju socijalno-zdravstvenog zbrinjavanja, na osnovu nalaza nadležne zdravstvene iпstitucije.

2. Roditelju koji koristi pravo iz slučaja 1. ovog članka, pripada pravo na naknadu plaće, suglasno zakonu.

З. Roditelju, koji koristi pravo iz stava 1. ovog članka, ne može se narediti da radi noću, prekovremeno i ne može mu se promijeniti mjesto rada, ako za to nije dao svoj pismeni pristanak.“

Na zahtjev predlagatelja, zastupnice Edite Đapo, povučena je inicijativa kojom se Vijeće ministara BiH obvezuje da donese Okvirni zakon o implementaciji međunarodnih konvencija i ugovora.

Također, na zahtjev zastupnice Edite Đapo povučena je njena inicijativa kojom se Vijeće ministara BiH obvezuje da donese Okvirni zakon o implementaciji međunarodnih konvencija iz oblasti zaštite kulturnih i prirodnih dobara, ratificiranih od strane Bosne i Hercegovine.

Povjerenstvo je usvojilo i izvješća o radu Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma za 2018. i 2019. godinu.

Sa dnevog reda sjednice skinut je zaključak sa 3. sjednice Zastupničkog doma PSBiH, koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ustavnopravno povjerenstvo da obavi raspravu o primjeni članka 85. Poslovnika o radu Zastupničkog doma PSBiH.“ (kraj)


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću