MENI
16.1.2020.

Održana 3. sjednica Zastupničkog doma

Na 3. redovitoj sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je, u prvom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o financiranju institucija BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je, u prvom čitanju, i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o patentu, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH (P.Z.E.I).

Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je, u prvom čitanju, i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Sudbenoj policiji BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Radi nepostojanja entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je, u prvom čitanju, i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prebivalištu i boravištu državljana BiH, čiji je predlagatelj zastupnik Zlatan Begić.

Zastupnički dom nije se izjašnjavao o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama vlasti BiH, kojeg su, u prvom čitanju, predložili zastupnici Saša Magazinović, Damir Arnaut i Jasmin Emrić. U svezi sa ovim Prijedlogom zakona, Zastupnički dom usvojio je zaključak kojim od Vijeća ministara BiH traži da, u roku od 90 dana, Zastupničkom domu PSBiH dostavi Prijedlog zakona o sukobu interesa. Zastupnički dom PSBiH traži da, pri izradi tog Prijedloga zakona, Vijeće ministara BiH kao temelj za izradbu istog uzme današnji prijedlog zastupnika, mišljenje kojeg su ranije donijeli (2017.), mišljenje Središnjeg izbornog povjerenstva i današnju raspravu o ponuđenom tekstu Prijedloga zakona. Prema zaključku, prijedloge zastupnika u pisanom obliku, Kolegij Doma očekuje do kraja siječnja i isti će biti proslijeđeni Vijeću ministara BiH. U usvojenom zaključku navodi se da se Zastupnički dom o Prijedlogu zakona o sprječavanju sukoba interesa u institucijama vlasti BiH, čiji su predlagatelji zastupnici Saša Magazinović, Damir Arnaut i Jasmin Emrić, neće očitovati.

Dom nije usvojio Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, kojeg je, po hitnom postupku, predložio zastupnik Damir Arnaut.

Nije usvojen prijedlog da se Prijedlog zakona o dopuni Zakona o lijekovima i medicinskim sredstvima, kojeg su predložili zastupnici Mirjana Marinković Lepić i Predrag Kojović, razmatra po skraćenom zakonodavnom postupku, pa će ovaj Prijedlog zakona biti razmatran u redovitoj zakonodavnoj proceduri.

Dom nije usvojio zahtjev da se Prijedlog zakona o izmjeni i dopunama Kaznenog zakona BiH, kojeg su predložili zastupnici Saša Magazinović, Jasmin Emrić i Šemsudin Mehmedović, razmatra po hitnoj zakonodavnoj proceduri. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućen je zahtjev da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po skraćenoj zakonodavnoj proceduri.

Uz usvojeni zapisnik sa 2. sjednice, Zastupnički dom PSBiH usvojio je i zaključak kojim zadužuje Ustavnopravno povjerenstvo Zastupničkog doma da obavi raspravu o primjeni članka 85. Poslovnika Zastupničkog doma PSBiH.

Dom nije usvojio Prijedlog izmjene Poslovnika Zastupničkog doma PSBiH, čiji su predlagatelji, u prvom čitanju, bili zastupnici Mirjana Marinković Lepić i Predrag Kojović.

Nakon davanja i potpisivanja svečane izjave mandat zastupnika u Zastupničkom domu PSBiH preuzele su Ljubica Miljanović i Sanja Vulić. Ljubica Miljanović mandat je preuzela od Staše Košarca, koji je izabran na poziciju ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, a Sanja Vulić od Vojina Mitrovića, koji je izabran na poziciju ministra komunikacija i prometa BiH.

Dom je usvojio Odluku o izmjenama Odluke o imenovanju članova stalnih povjerenstava Zastupničkog doma PSBiH. U Povjerenstvo za vanjsku trgovinu i carine Zastupničkog doma umjesto Vojina Mitrovića imenovan je Dragan Bogdanić. U Povjerenstvo za promet i veze Zastupničkog doma umjesto Staše Košarca imenovana je Sanja Vulić, a u Povjerenstvo za ostvarivanje ravnopravnosti spolova umjesto Vojina Mitrovića imenovana je Ljubica Miljanović.

Dom je usvojio Odluku o imenovanju članova zajedničkih povjerenstava obaju domova PSBiH iz Zastupničkog doma.

Iz ovog Doma u Zajedničko povjerenstvo za obranu i sigurnost BiH izabrani su zastupnici Šemsudin Mehmedović, Sanja Vulić, Borjana Krišto, Dragan Mektić, Dženan Đonlagić i Zukan Helez.

Iz Zastupničkog doma u Zajedničko povjerenstvo za nadzor nad radom Obavještajno – sigurnosne agencije BiH izabrani su zastupnici Safet Softić, Nenad Stevandić, Predrag Kožul, Nermin Nikšić, Mirko Šarović i Zlatan Begić.

Zastupnički dom PSBiH u Zajedničko povjerenstvo za ekonomske reforme i razvoj izabrao je zastupnike Šemsudina Dedića, Dragana Bogdanića, Mirsada Kukića, Jasmina Emrića, Jakova Galića i Envera Bijedića.

U Zajedničko povjerenstvo za europske integracije iz Zastupničkog doma izabrani su zastupnici Halid Genjac, Denis Zvizdić, Snježana Novaković – Bursać, Nikola Lovrinović, Branislav Borenović i Saša Magazinović.

Za članove Zajedničko povjerenstva za administrativne poslove iz Zastupničkog doma izabrani su zastupnici Nermin Mandra, Safet Softić, Obren Petrović, Borjana Krišto, Vlatko Glavaš i Nebojša Radmanović.

U Zajedničko povjerenstvo za ljudska prava iz Zastupničkog doma izabrani su zastupnici Edin Mušić, Ljubica Miljanović, Darijana Filipović, Aida Baručija, Mirjana Marinković – Lepić i Jakov Galić.

Zastupnički dom usvojio je i Odluku o imenovanju članova izaslanstava PSBiH u međunarodnim organizacijama.

Iz Zastupničkog doma u Izaslanstvo PSBiH u Interparlamentarnoj uniji (IPU) imenovani su zastupnici Safet Softić, Predrag Kožul, Nenad Nešić, Mirko Šarović, Nada Mladina, Predrag Kojović i Branislav Borenović.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Vijeća Europe (PSVE) iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Alma Čolo, Snježana Novaković – Bursać, Borjana Krišto i Edita Đapo. Za zamjenike članova Izaslanstva PSBiH u PSVE iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Sanja Vulić, Saša Magazinović i Zlatan Begić.

Za člana Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini OESS-a iz Zastupničkog doma imenovan je zastupnik Halid Genjac.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini NATO-a iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Obren Petrović i Nikola Lovrinović.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Srednjoeuropskoj inicijativi (SEI) iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Šemsudin Dedić i Jakov Galić.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Mediterana (PAM) iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Šemsudin Mehmedović i Darijana Filipović.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Unije za Mediteran (PSUzM) iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Dženan Đonlagić i Dragan Bogdanić.

Za članove Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Procesa suradnje u jugoistočnoj Europi (PSSEECP) iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Edin Mušić, Ljubica Miljanović, Mirjana Marinković – Lepić, Aida Baručija. Za zamjenike članova Izaslanstva PSBiH u PSSEECP iz Zastupničkog doma imenovani su zastupnici Mira Pekić, Mirsad Kukić, Zukan Helez, Nenad Stevandić i Jasmin Emrić.

Za člana Izaslanstva PSBiH u Parlamentarnoj skupštini Frankofonije iz Zastupničkog doma imenovan je zastupnik Adil Osmanović.

Usvojena je inicijativa zastupnika Saše Magazinovića koja glasi: „Sukladno članku 8. Poslovnika Zastupničkog doma PSBiH, podnosim zastupničku inicijativu kojom se Vijeće ministara BiH obvezuje da u roku od 30 dana donese dopunu Pravilnika o uvjetima nabave i načinu korištenja službenih vozila u institucijama Bosne i Hercegovine, na način da se propiše jasno označavanje službenih vozila nalјepnicom ili na drugi odgovarajući način kako bi sudionicima u prometu, kao i građanima, bilo jasno vidlјivo da se radi o službenom vozilu i kojoj instituciji pripada, a sve u svrhu sprječavanja zlouporabe korištenja“.

Dom nije usvojio prijedlog zastupnika Damira Arnauta za uvrštavanje nove točke u dnevni red 2. sjednice Zastupničkog doma koja glasi: Konstituiranje Privremenog istražnog povjerenstva Zastupničkog doma.

Nije usvojen ni prijedlog zaključka zastupnika Damira Arnauta u povodu rasprave o usvajanju zapisnika sa konstituirajuće, 2. hitne, 3. hitne i 4. hitne sjednice Zastupničkog doma PSBiH.

Zastupnički dom usvojio je Godišnje konsolidirano izvješće unutarnje revizije za 2017. godinu.

Usvojen je i Konsolidirano izvješće o sustavu financijskog upravljanja i kontrole u institucijama Bosne i Hercegovine za 2017. godinu.

Dom je usvojio i Izvješće o primjeni Jedinstvenih pravila za izradbu pravnih propisa u institucijama Bosne i Hercegovine.

Usvojeno je i Specijalno izvješće o izgledu, uporabi i zaštiti državnih, odnosno službenih obilježja u Bosni i Hercegovini, čiji je podnositelj Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH.

Usvojeno je Izvješće o radu Pravobraniteljstva Bosne i Hercegovine za 2018. godinu. Uz ovo Izvješće, Zastupnički dom usvojio je zaključak u kome se od Vijeća ministara BiH traži dostavljanje informacije o tome koliko je, za posljednjih pet godina, isplaćeno novca iz Proračuna institucija BiH za troškove odvjetnika u kaznenim i drugim postupcima, odnosno za naknade štete zbog boravka u pritvoru osoba lišenih slobode koja su u kaznenom postupku pravosnažno oslobođena optužbe, te koliko je isplaćeno novca na temelju presuda Ustavnog suda BiH i Europskog suda za ljudska prava u Strasbourgu, za naknade zbog povrede članka 6. Europske konvencije o ljudskim pravima i temeljnim slobodama (povreda prava na suđenje u razumnom roku).

Na naknadno usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nepostojanja entitetske većine, upućeno je Izvješće - detaljna analiza rada Izvozno-kreditne agencije BiH sa posebnim naglaskom na poslovanje sa „Unisom – fabrikom cijevi Derventa“, sa prijedlogom mjera za rješavanje problema u radu ove Agencije. U svezi s ovim Izvješćem Zastupnički dom usvojio je zaključak kojim Upravni odbor Izvozno – kreditne agencije BiH zadužuje da se, u suradnji sa entitetskim vladama kao osnivačima Agencije, opredijeli za varijantu rješavanja dalje budućnosti Izvozno – kreditne agencije BiH. Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom traži od nadležnih institucija (Tužiteljstva BiH, SIPA i druge) da izvrše kontrolu zakonitosti poslovanja Izvozno – kreditne agencije BiH, te da, ukoliko utvrde nezakonitosti, preduzmu mjere za odgovornost onih koji su doveli Agenciju u stanje u kojem se nalazi.

Zastupnički dom nije usvojio Izvješće o provedbi Općih izbora 2018. i Izvješće o provedbi zakona iz nadležnosti Središnjeg izbornog povjerenstva BiH u 2018. godini, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH.

Primljena je k znanju Informacija o stanju javne zaduženosti BiH na dan 31.12.2017. godine.

Dom nije primio k znanju godišnja izvješća Visokog sudbenog i tužiteljskog vijeća (VSTV) BiH za 2017. i 2018. godinu. Usvojen je zaključak da se organizira tematska sjednica o stanju u pravosuđu i radu VSTV BiH, uz obveznu nazočnost predsjednika VSTV-a. Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je zaključak kojim se Vijeće ministara BiH zadužuje da, zbog katastrofalnih posljedica u oblasti vladavine prava u BiH koje su prvenstveno prouzrokovane neučinkovitošću rada javnih tužiteljstava u BiH, što prije u parlamentarnu proceduru uputi zakonska rješenja koja će se prvenstveno odnositi na vraćanje instituta supsidijarnosti tužitelja u naše pozitivno zakonodavstvo, kao i na to da se nositelji pravosudnih funkcija učine odgovornim za zlouporabu u vršenju službene dužnosti.

Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje: 

  • Konvencije o međunarodnim pravilima za sprječavanje sudara na moru 1972 (COLREGs),
  • akata Svjetske poštanske unije, koji su usvojeni na 26. kongresu održanom 2016. u Istanbulu,
  • Protokola broj 15 uz Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda,
  • Protokola broj 16 uz Europsku konvenciju o zaštiti ljudskih prava i temeljnih sloboda,
  • Sporazumа između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Francuske u području kinematografske koprodukcije,
  • produljenjа važenja Protokola između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Slovenije o suradnji u području obrazovanja,
  • Sporazumа između Bosne i Hercegovine i Švicarske Konfederacije o socijalnoj sigurnosti i Administrativnog sporazuma o provedbi Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Švicarske Konfederacije o socijalnoj sigurnosti,
  • Protokolа uz Konvenciju o ugovoru o međunarodnom cestovnom prijevozu robe (CMR), Ženeva, 19. svibnja 1956.,
  • Izmjene i dopune Konvencije o zaštiti Sredozemnog mora od onečišćenja – Konvencija iz Barcelone,
  • Protokolа o izmjenama i dopunama Protokola između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Kraljevine Saudijske Arabije o međusobnoj zamjeni nekretnina – zemljišta za izgradnju diplomatskih predstavništava u Sarajevu i Riadu,
  • Izmjene i dopune Aneksa Konvencije Međunarodne organizacije rada o identifikacijskim ispravama pomoraca (revidirana) broj 185 iz 2003. godine,
  • Sporazumа između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Savezne vlade Austrije o razmjeni i međusobnoj zaštiti klasificiranih podataka,
  • Ugovorа o načelima kojima se uređuje djelovanje zemalja u istraživanju i korištenju svemira, uključujući i Mjesec i druga nebeska tijela,
  • Sporazumа o vojno-financijskoj suradnji između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske i Provedbeni protokol u vezi s financijskom potporom između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Turske,
  • Ugovorа o slobodnoj trgovini između Bosne i Hercegovine i Republike Turske,
  • Konvencijе Vijeća Europe o krivotvorenju medicinskih proizvoda i sličnim kaznenim djelima koja predstavljaju prijetnju za javno zdravlje,
  • Izmjene i dopune iz 2018. godine Kodeksa Konvencije Međunarodne organizacije rada o radu na moru (MLC) iz 2006. godine,
  • Sporazumа između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata o zračnom prometu između i izvan njihovih teritorija,
  • Protokolа o utvrđivanju tromeđne točke između Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Srbije,
  • Ugovorа o grantu (Koridor Vc u RS-u – dio 1) između Bosne i Hercegovine i Europske banke za obnovu i razvoj. (kraj)

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću