MENI
29.10.2019.

У Парламентарној скупштини БиХ настављена 11. Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге

Расправом о могућим одговорима институције омбудсмена на кризе и пријетње тој институцији, у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине данас је настављена 11. Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге.

На конференцији, коју је, у сарадњи са Парламентарном скупштином Босне и Херцеговине и Канцеларијом парламентарног војног повјереника БиХ, организовао Женевски центар за управљање безбједносним сектором (DCAF), учествује више од 200 представника институција војних омбудсмена, те међународних и невладиних организација из 51 државе свијета.

Учесници конференције разматрали су практичне одговоре на пријетње и кризе у функционисању институције омбудсмена, посебно оних који се баве заштитом људских права припадника оружаних снага. Као најчешћи ризици и пријетње по рад институције омбудсмана за оружане снаге идентификовани су вербални напади, негативно медијско извјештавање, законско ограничење за ефикасно обављање мандата, недовољан број особља, недостатак сарадње са надлежним министарством или парламентом, те неиспуњавање препорука омбудсмена.

Другог дана конференције расправљало се и о улози омбудсмена у испуњавању Агенде и циљева одрживог развоја 2030. Циљеви одрживог развоја (COR 16), којима се промовишу мирна и инклузивна друштва, значајни су за институције омбудсмена за оружане снаге јер, како је речено, омогућавају приступ правди, те граде ефикасне одговорне и инклузивне институције на свим нивоима власти. Посебно је наглашено да су принципи доброг управљања, који укључују и поштовање људских и грађанских права, кључни за све државе, које ће, речено је, морати да удвоструче напоре како би омогућили омбудсменима да квалитетно и ефикасно раде свој посао.

Рад конференције биће настављен одржавање Регионалног округлог стола, током којег ће учесници из земаља овог региона бити детаљно упознати са моделима парламентарног надзора сектора одбране и безбједности у БиХ, као и са улогом и резултатима рада Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ и институције парламентарног војног повјереника БиХ, прве и, за сада, једине такве институције у земљама региона.

У оквиру Регионалног округлог стола биће одржана и панел дискусија о моделима и специфичностима заштите људских права припадника оружаних снага у земљама региона. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу