MENI
28.10.2019.

У Парламентарној скупштини БиХ почео рад 11. Међународне конференције омбудсмена за оружане снаге

У Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) данас је почео рад 11. Међународне конференције омбудсмена за оружане снаге, у чијем раду учествује више од 200 представника институција војних омбудсмена, те међународних и невладиних организација из 51 државе свијета.

Отварајући конференцију, коју је, у сарадњи са ПСБиХ и Канцеларијом парламентарног војног повјереника БиХ, организовао Женевски центар за управљање безбједносним сектором (DCAF), замјеница предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ Борјана Кришто у свом обраћању подсјетила је на кључне догађаје у реформи одбрамбеног и безбједносног сектора у БиХ.

Госпођа Кришто нагласила је да је ПСБиХ 2003. године формирала парламентарно тијело које се бавило стањем и надзором у сектору одбране и безбједности БиХ, те додала да је БиХ, учећи брзо и креирајући законска рјешења у складу са савременим достигнућима, у периоду од 2004. до 2010. године провела успјешну реформу Оружаних снага БиХ и полицијских агенција у саставу Министарства безбједности БиХ.

Истичући посебну улогу DCAF-а и других међународних организација у процесу реформе одбрамбеног и безбједносног сектора, замјеница предсједавајућег Представничког дома ПСБиХ нагласила је да је 2009. године, по узору на њемачки модел, усвојен закон и оформљена Канцеларија парламентарног војног повјереника БиХ.

Према ријечима госпође Кришто, транспарентност рада и постигнути резултати тог независног парламентарног тијела допринијели су да се концепт заштите људских права припадника Оружаних снага БиХ непрекидно унапређује и развија у складу са новим демократским достигнућима и стандардима. С тим у вези, она је додала да је рад Канцеларије парламентарног војног повјереника БиХ и Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ препознат и од колега из цијелог свијета, као и од међународних партнера, о чему, како је нагласила, свједочи и повјерење да БиХ буде домаћин 11. Међународне конференције омбудсмена за оружане снаге.

Учеснике конференције поздравио је и директор DCAF-а амбасадор Thomas Guerber, који је нагласио да је Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге од 2009. године, када је први пут одржана, до данас прерасла у кључни глобални форум за размјену искустава и добрих пракси, те јачање партнерства између војних омбудсмена из свих земаља свијета.

Оцјењујући да институције омбудсмена јесу најважнији алат за добро управљање одбрамбеним и безбједносним сектором, амбасадор Guerber посебно се захвалио Канцеларији парламентарног војног повјереника БиХ на, како је рекао, тешком и преданом раду у протеклих десет година постојања.

Апострофирајући главну тему конференције, на којој ће се расправљати о изградњи стабилних и одрживих институција омбудсмена, амбасадор Guerber изразио је наду да ће конференција ојачати отпорност омбудсмена, те њихову способност да се одупру било каквим притисцима који могу утицати на њихов рад и независност.

У име домаћина конференције, учесницима се обратио парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић, који је оцијенио да је Канцеларија парламентарног војног повјереника у протеклих десет година израсла у независно парламентарно тијело које интензивно ради како на афирмацији позитивних тако и на јасном изношењу негативних појава у сектору одбране и међу припадницима Оружаних снага БиХ.

Оцјењујући да се примјена њемачког модела успостављања Канцеларије парламентарног војног повјереника БиХ показала ефикасном и успјешном, Шиљеговић је упутио посебну захвалност женевском DCAF-у, као и другим међународним организацијама које су помогле раду Канцеларије парламентарног војног повјереника и организацији конференције.

У раду конференције, која ће трајати до 30. октобра, учествују и посланици и делегати оба дома ПСБиХ, представници Министарства одбране и Оружаних снага БиХ, војни аташеи акредитовани у БиХ, као и представници ЕУФОР-а, НАТО-а, ОЕБС-а и УНДП-а. (крај)

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу