MENI
29.11.2013.

У Бриселу окончан тродневни Глобални форум жена у парламентима


Тражење одговора и могућности за креирање друштва на основама мира, безбједности и интегритета сваког појединца, за промјене у друштву уз жене на лидерским позицијама, пуну равноправност као предуслов за промоцију стабилног развоја и изградње добре управе, те установљавање родно осјетљивих и одговорних парламената и парламентараца, главне су значајке тродневног годишњег самита Глобалног форума жена у парламентима који се одржао у Бриселу.

У организацији UN Women, iKNOW Institute, Transparency International те World Bank, парламентарке међу којима су биле и посланице у Представничком дому Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Милица Марковић, Исмета Дервоз, Азра Хаџиахметовић и Весна Крстовић-Спремо, те делегат у Дому народа ПСБиХ Нермина Капетановић, размијениле су у оквиру радних група искуства и идеје у областима утицаја изабраних жена, позицији жена у политичким партијама, технологији у служби политичког рада. Такође, размијења су мишљења и у вези борбе против корупције, улози парламената у промоцији и борби за равноправност и недискриминацију, као и
улози академске заједнице у дефинисању и оснаживању будућих жена лидерки.

„Упознале смо инспиративне, храбре, способне, успјешне жене које су до резултата дошле уз много напора и унаточ бројним препрекама. Жене које настављају промовисати родну равноправност као основ демократског друштва“, изјавила је тим поводом чланица делегације ПСБиХ и замјеница предсједавајућег Комисије за остваривање равноправности солова Представничког дома ПСБиХ Исмета Дервоз.

Учеснице, којих је на форуму било 450 из 96 земаља свијета, посебно су поздравиле излагање добитнице Нобелове награде за мир 1997. године Jody Williams и замјенице предсједника Европске комисије Viviane Reding.

Такође, међу панелистицама су биле садашње и бивше предсједнице држава, министрице, парламентарке, чланице и предсједнице сената, а видео поруке су послале и Hillary Clinton, Malala Yousafzai и Catherine Ashton. У оквиру програма, специјална представница Генералног секретара УН-а за питања сексуалног насиља у конфликтима Zainab Bangura у свом је обраћању говорила и о положају жена жртава силовања од 1992. до 1995. године у БиХ.

На маргинама Глобалног форума додјељене су награде за повећање броја и унапређење положаја жена у политици, а парламентарке су имале и могућност упознати се са културом и обичајима из бројних земаља на пратећој манифестацији под називом „Фестивал култура“. (крај)

ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу