MENI
18.5.2018.

Предсједавајући Дома народа Огњен Тадић одржао говор на Међународном симпозијуму о културној дипломатији у Берлину

Предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине Огњен Тадић учествује на Међународном симпозијуму о културној дипломатији, који је, под називом „Културна дипломатија, рјешавање сукоба и изградња мира“, данас отворен у Берлину.

Предсједавајући Тадић био је главни уводничар у оквиру прве сесије овог Међународног симпозијума, који представља највећу свјетску конференцију у области међународних односа и културне дипломатије. Симпозијум, који организује Академија за културну дипломатију из Берлина, у главном граду Савезне Републике Њемачке сваке године окупља познате личности из области међународне политике и академске заједнице који говоре интердисциплинарној публици, укључујући дипломатске и политичке представнике, научнике, академике, као и младе.

Говорећи учесницима симпозијума на тему „Могућа начела политичког језика у функцији културне дипломатије, рјешавања сукоба и изградње мира“, предсједавајући Тадић бавио се могућим начинима уз помоћ којих Босна и Херцеговина може изаћи из лавиринта постојећих унутрашњих односа, као и потребом да, како је рекао, измјеном језика као средства затворених образаца народних политичких култура омогућимо функционалније кориштење различитих народних култура у културној дипломатији, а тиме и управљање или рјешавање домаћих конфликата и конфликата БиХ са другима, посебно земљама бивше Југославије, на подручју културе.

Према ријечима Тадића, у БиХ, односно Републици Српској и Федерацији БиХ, постоје традиционалне језичке конструкције којима се говори о политици, а које су извор и катализатор конфликата. Тадић је рекао да језик којим се конфликтно обоји одређена информација у БиХ користе не само политичари већ, прије других, новинари, а често и научни јавни радници.

Нудећи могућа рјешења за ову ситуацију, Тадић је нагласио да језик треба ускладити са начелом заступања и поштивања реалних интереса и истинских вриједности конфликтних страна. То би, према Тадићу, значило напуштање употребе језика мржње и језика којим се на било који начин подстиче насиље или друга конфликтна страна описује као потенцијално или стално оправдана мета, односно нападач. Језик политичких оптужби, посебно колективних, могао би бити напуштен као непримјерен језику мира и стабилности, рекао је Тадић износећи начела корисности, коректности, компетентности и конкретности као основна начела исправне и сврсисходне употребе политичког језика. (цијели говор предсједавајућег Дома народа ПСБиХ Огњена Тадића можете прочитати овдје).

Током Међународног симпозијума у Берлину, који, заједно са пратећим садржајима, траје до 20. маја, предсједавајући Тадић имао је низ занимљивих билатералних разговора са научницима и експертима за међународне односе и културну дипломатију из цијелог свијета. (крај)

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу