MENI
23.1.2014.

Okončana 62. sjednica Zastupničkog doma


Na 62. sjednici Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) po žurnom postupku uvojen je Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Izbornog zakona BiH, čiji je predlagatelj Dom naroda PSBiH.

Usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PSBiH traži da Interresorna radna skupina za pripremu prijedloga izmjena i dopuna Izbornog zakona BiH što prije započne s radom, te predloži takve izmjene koje će značiti sveobuhvatnu reformu izbornog zakonodavstva uz potpuno otklanjanje svih neustavnih elemenata iz njega. Prema usvojenom zaključku, Interresorna radna skupina treba osigurati da rezultati izbornog procesa u što većoj mjeri odražavaju izbornu volju svih naroda i građana u BiH.

Usvojen je, u drugom čitanju, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o prekršajima BiH, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Usvojen je u prvom čitanju Prijedlog zakona o javnim nabavama, predlagatelja Vijeća ministara BiH. Također, usvojen je i zaključak kojim Zastupnički dom PSBiH zadužuje nadležno povjerenstvo da, nakon usvajanja načela Zakona o javnim nabavama BiH u prvom čitanju, u razdoblju od 15 dana organizira javnu raspravu o Zakonu, koja će prethoditi Poslovnikom reguliranoj amandmanskoj fazi.

Nije podržana Inicijativa zastupnika Mladena Bosića, Aleksandre Pandurević, Darka Babalja, Borislava Bojića i Vesne Krstović - Spremo da se zastupnik Denis Bećirović smijeni s dužnosti člana Kolegija Zastupničkog doma PSBiH.

Na usuglašavanje Kolegiju upućeno je negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva Zastupničkog doma PSBiH u svezi s Prijedlogom zakona o izmjeni i dopuni Zakona o kaznenom postupku BiH u prvom čitanju, čiji je predlagatelj Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH.

Na usuglašavanje Kolegiju zbog nedovoljne entitetske većine glasova u prvom čitanju upućen je i Prijedlog zakona o praznicima Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Denis Bećirović.
Prijedlog zakona o raspolaganju nepokretnom vojnom imovinom, predlagatelja zastupnika Mirsada Đuguma razmatrat će se po redovitoj proceduri jer nije usvojen zahtjev da se razmatra po skraćenom postupku.

Nije usvojeno negativno Mišljenje Zajedničkog povjerenstva za ljudska prava, prava djeteta, mlade, useljeništvo, izbjeglice, azil i etiku PSBiH, te je Zajedničko povjerenstvo zaduženo da dostavi novo mišljenje u svezi sa Prijedlogom zakona o pravima žrtava torture u prvom čitanju, čiji su predlagatelji zastupnici Azra Hadžiahmetović i Beriz Belkić.

Zajedničkom povjerenstvu za obranu i sigurnost BiH određen je rok do naredne sjednice Zastupničkog doma PSBiH da dostavi Mišljenje o Prijedlogu zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorističkih aktivnosti u prvom čitanju, predlagatelja Vijeća ministara BiH.

Usvojena je Inicijativa zastupnika Ante Domazeta s 57. sjednice Doma, koja glasi: “Pokrećem zastupničku inicijativu prema Vijeću ministara BiH da pripremi informaciju o realizaciji tekućeg aranžmana s MMF-om s naglaskom na sljedeća pitanja:
-ocjena opravdanosti aranžmana s MMF-om u odnosu na alternativne načine rješavanja nestabilnosti u javnim financijama u BiH (radikalna redukcija javne potrošnje, povećanje poreza, prodaja državnog kapitala i drugih resursa države i entiteta, zaduživanje kod komercijalnih banaka i drugo)
-evaluacija ostvarenja ključnih ciljeva iz pisma namjere koje su vlasti BiH zaključile s MMF-om (ekonomski rast, poslovno okruženje, strukturalne i druge reforme i drugo)
-identifikacija razloga za eventualni produžetak aranžmana s MMF-om
-prikaz ciljeva i novih reformskih područja koji bi se našli u pismu namjere uz eventualni produžetak aranžmana s MMF-om;
- također predlažem da se o toj informaciji obavi rasprava na prvoj sljedećoj sjednici Zastupničkog doma, a svakako prije eventualnog zaključenja produžetka aranžmana s MMF-om”.

Usvojen je i zaključak da se Inicijativa uputi i Fiskalnom vijeću BiH koje bi, s Vijećem ministara BiH, osiguralo početni materijal za raspravu, u kojem bi se, između ostalog, navele procedure zaključenja aranžmana s Međunarodnim monetarnim fondom.

Potvrđena je Odluka Predsjedništva BiH o postavljenju brigadira Tome Kolende na dužnost zapovjednika 4. pješačke brigade Oružanih snaga Bosne i Hercegovine.

Za predsjednika Neovisnog odbora Zastupnički dom PSBiH imenovao je Žiku Krunića, za prvog zamjenika predsjednika Enesa Obraliju, za drugog zamjenika predsjednika Matu Jozića, a za članove Ilmu Mehić-Jusufbašić, Adisu Begić, Nikolu Džambasa, Matu Miletića, Ljubomira Kuravicu i Miroslava Škorića.

Za predsjednika Odbora za žalbe građana na rad policijskih službenika u policijskim tijelima BiH Zastupnički dom PSBiH imenovao je Vjekoslava Vukovića, za prvog zamjenika predsjednika Bakira Dautbašića, za drugog zamjenika predsjednika Borislava Radića, a za članove Semira Šutu, Tihomira Marinčića, Negosavu Stjepanović i Aleksandru Martinović.

U Zajedničko povjerenstvo obaju domova za postizanje istovjetnog teksta Zakona o programu zaštite svjedoka u Bosni i Hercegovini iz Zastupničkog doma PSBiH imenovani su Petar Kunić, Mato Franjičević i Šefik Džaferović.

Kada je riječ o dopisu Radio-televizije BiH u svezi s poslovnom i programskom egzistencijom triju javnih emitera u Bosni i Hercegovini usvojeni su zaključci koji glase: „Zastupnički dom PSBiH konstatira da je Regulatorna agencija za komunikacije BiH (RAK BiH) zakonom ovlaštena za donošenje odluke o trajanju marketinškog oglašavanja u skladu s europskim standardima, vodeći računa o konkurentnosti (financijskoj održivosti) javnih RTV servisa na tržištu. Traži se od Upravnog odbora i menadžmenta BHRT-a da izradi akcijski plan restruktuiranja Javnog radio - televizijskog servisa BiH, kako bi se stvorila mogućnost da Javni RTV servis BiH odgovori izazovima konkurencije na tržištu emitiranja i efikasno provodi program čija je struktura usklađena s potrebama misije Javnog RTV servisa. Poziva se RAK BiH da razmotri mogućnost daljnje odgode primjene Kodeksa o izmjeni Kodeksa o komercijalnim komunikacijama, kojim je javnim RTV servisima u BiH dozvoljeno vrijeme za oglašavanje u programima skraćeno sa šest na četiri minute po satu. Poziva se RAK BiH da, u suradnji s javnim RTV servisima u BiH, izradi vjerodostojnu analizu financijskog stanja i stvarnih potreba sva tri javna RTV servisa u BiH, uključujući i racionaliziranje kadrova u Javnim RTV servisu BiH, kako bi oni funkcionirali na ekonomski održivim osnovama i nesmetano ispunjavali svoju važnu društvenu ulogu. Poziva se RAK BiH da, nakon što dobije analizu financijskog stanja, ponovi raspravu o potrebi izmjene skraćivanja dozvoljenog vremena za oglašavanje u programima javnih RTV servisa u BiH, te imajući u vidu navedeno u analizi, eventualno, revidira prethodno donesene odluke o ovom pitanju“.

Vijeću ministara BiH upućen je na korekciju i doradu Prijedlog odluke o usvajanju Okvirne prometne politike Bosne i Hercegovine za razdoblje od 2013. do 2020. godine jer Zastupnički dom PSBiH smatra da je tekst Prijedloga odluke nepotpun i da nisu obuhvaćeni svi elementi prometne politike, kao i da nedostaju jasno definirani ciljevi, instrumenti i smjernice za realiziranje planiranog unaprjeđenja prometnog sustava BiH.

Zaključeno je da se odgodi izjašnjavanje o Prijedlogu odluke o imenovanju članova iz Zastupničkog doma PSBiH u Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa za narednu sjednicu Doma, a da do tada kolegiji obaju domova PSBiH, zajedno sa predsjednicima klubova, predlože listu članova Povjerenstva.

Nije usvojen Prijedlog rezolucije o odluci Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije BiH o skraćivanju dozvoljenog vremena za oglašavanje u programima javnih radio - televizijskih servisa u Bosni i Hercegovini, čiji su predlagatelji zastupnici Denis Bećirović, Saša Magazinović, Anto Domazet, Mirsad Đugum i Mladen Ivanković Lijanović.

Na sjednici je data suglasnost za ratificiranje nekoliko međunarodnih sporazuma i ugovora (prilog). (kraj)

Na 62. sjednici je data suglasnost za ratificiranje:
  1. Ugovora između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vijeća ministara Republike Albanije o suradnji na području veterinarstva
  2. Ugovora o financiranju između   Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i Europske investicijske banke i JP Autoputevi Republike Srpske – Autoput Banjaluka – Doboj
  3. Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Makedonije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i movinu
  4. Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Slovenije o razmjeni i obostranoj zaštiti tajnih podataka
  5. Sigurnosnog sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Republike Srbije,
  6. Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i OESS-a (Organization for security and co-operation in Europe) o suradnji na području obrane i sigurnosti
  7. Memoranduma o razumijevanju između Europske unije i Bosne i Hercegovine o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u programu MEDIA 2007.
  8. Protokola između Ministarstva vanjske trgovine i ekonomskih odnosa Bosne i Hercegovine i Ministarstva nacionalnog gospodarstva Mađarske o suradnji malih i srednjih poduzeća

PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću