MENI
27.4.2022.

Održana 28. sjednica Zastupničkog doma

Zastupnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH) usvojio je na 28. sjednici u drugom čitanju Prijedlog zakona o izmjenama i dopuni Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

U drugom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o Proračunu institucija Bosne i Hercegovine i međunarodnih obveza Bosne i Hercegovine za 2021. godinu, čiji je predlagatelj Predsjedništvo BiH. Prethodno, Zastupnički dom nije usvojio pet prijedloga amandmana koje je na ovaj Prijedlog zakona uložila zastupnica Mirjana Marinković – Lepić.

Po hitnom postupku Zastupnički dom usvojio je Zakon o carinskim prekršajima Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj Vijeće ministara BiH.

Dom je po hitnom postupku usvojio i Prijedlog zakona o izmjeni Zakona o plaćama i naknadama u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut. Prethodno je usvojen zahtjev zastupnika Arnauta da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku.

Po hitnom postupku usvojen je i Prijedloga zakona o izmjeni Zakona o radu u institucijama Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnice Mirjana Marinković-Lepić i Aida Baručija. Dom je prethodno usvojio zahtjev zastupnica Mirjane Marinković – Lepić i Aide Baričije da se ovaj Prijedlog zakona razmatra po hitnom postupku.

Zastupnički dom u prvom čitanju i po skraćenom postupku usvojio je Prijedlog zakona o izmjenama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Nada Mladina i Zukan Helez.

U prvom čitanju usvojen je i Prijedlog zakona o dopuni Zakona o osnovama sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, čiji je predlagatelj zastupnik Damir Arnaut.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine upućen je Zahtjev zastupnice Mirjane Marinković – Lepić za razmatranje Prijedloga zakona o izmjeni i dopuni Zakona o obrani Bosne i Hercegovine po hitnom postupku.

Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućen je i Zahtjev zastupnika Nikole Lovrinovića za razmatranje Prijedloga zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalim u Bosni i Hercegovini po hitnom postupku.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine upućen je i Zahtjev zastupnika Adila Osmanovića za razmatranje Prijedloga zakona o dopuni Zakona o javnim nabavama po hitnom postupku.

Dom nije usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Adil Osmanović, Halid Genjac, Alma Čolo, Safet Softić, Šemsudin Dedić, Nermin Mandra, Šemsudin Mehmedović, Edin Mušić, Edita Đapo, Saša Magazinović, Nermin Nikšić, Zukan Helez, Mirjana Marinković-Lepić, Aida Baručija, Damir Arnaut, Predrag Kojović i Denis Zvizdić. Sukladno Poslovniku, Dom je zadužio Ustavnopravno povjerenstvo da izradi novo mišljenje o ovom Prijedlogu zakona, koji se razmatra po skraćenom postupku i u prvom čitanju.

Dom po drugi put nije usvojio negativno mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva o Prijedlogu zakona o dopuni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine, čiji je predlagatelj zastupnik Denis Zvizdić. Sukladno Poslovniku, obustavljen je zakonodavni postupak u svezi s ovim Prijedlogom zakona.

Zastupnički dom je u Zajedničko povjerenstvo obaju domova PSBiH za usuglašavanje teksta Zakona o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku pred Sudom Bosne i Hercegovine imenovao zastupnike Predraga Kožula, Almu Čolo i Obrena Petrovića.

Na temelju zaključka sa 16. sjednice Zajedničkog kolegija obaju domova PSBiH, Zastupnički dom usvojio je Odluku o upućivanju zahtjeva za dodjeljivanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini po ubrzanoj proceduri, čiji je predlagatelj Dom naroda PSBiH. Ovom Odlukom predsjedatelji obaju domova zaduženi su da, u ime PSBiH, na temelju iskazane posvećenosti reafirmiranju europskog puta BiH upute inicijativu u formi odgovarajućeg pismenog zahtjeva Europskom parlamentu, Europskom vijeću, Europskoj komisiji i Vijeću Europske unije.

Dom je usvojio i Deklaraciju o dobijanju kandidatskog statusa za članstvo u Europskoj uniji, čiji je predlagatelj zastupnik Nikola Lovrinović.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućen je Prijedlog rezolucije zastupnika Nikole Lovrinovića o ustavnom ponašanju nositelja vlasti na državnoj razini.

Dom je usvojio zaključak u povodu rasprave o Zahtjevu zastupnika Saše Magazinovića, Nermina Nikšića, Nade Mladine i Zukana Heleza za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini po hitnom postupku, koji glasi: „Zadužuje se Upravni odbor Uprave za neizravno oporezivanje BiH da s 30. 11. 2022, a najkasnije do 10. 12. 2022, Zastupničkom domu PSBiH dostavi detaljnu analizu učinaka primjene Zakona o izmjenama Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini“.

Dom je usvojio zaključak koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH da bez odgađanja iz tekuće proračunske pričuve proračuna institucija BiH i međunarodnih obveza BiH izdvoji iznos od 250.000,00 eura za pomoć građanima Ukrajine“.

Usvojeni su i zaključci koji glase:

1. „Zastupnički dom PSBiH poziva Predsjedništvo BiH da hitno donese potrebne odluke radi pružanja humanitarne pomoći stanovništvu i državi Ukrajini;

2. Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da hitno osigura financijska sredstva, organizira i dostavi potrebnu humanitarnu, zdravstvenu ili drugu prijeko potrebnu pomoć stanovništvu i državi Ukrajini;

3. Zastupnički dom PSBiH poziva vlade obaju entiteta, kantonalne vlade, općine i gradove u Bosni i Hercegovini da, sukladno svojim mogućnostima, organiziraju i pruže humanitarnu pomoć stanovništvu i državi Ukrajini“.

Dom nije usvojio Prijedlog rezolucije o osudi agresije na Ukrajinu, čiji su predlagatelji zastupnici iz Kluba SDA.

Nisu usvojeni ni sljedeći prijedlozi zaključaka:

  • Prijedlog zaklјučka zastupnice Edite Đapo koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH upućuje zahtjev svim zemlјama i organizacijama, članicama Vijeća za implementaciju mira da hitno suspendiraju Rusku Federaciju iz ovog tijela. Rusija je izvršila agresiju na Ukrajinu i kao takva ne može promovirati i provoditi mir u Bosni i Hercegovini“;

  • Prijedlog zaklјučaka zastupnika Predraga Kojovića, Mirjane Marinković Lepić, Aide Baručije i Damira Arnauta koji glase: - „Nalaže se Vijeću ministara BiH da bez odgađanja produži razdoblje bezviznog boravka državlјana Ukrajine na teritoriji Bosne i Hercegovine sa 30 na 90 dana. - Nalaže se Vijeću ministara BiH da bez odgađanja uvede mogućnost ulaska državlјana Ukrajine u Bosnu i Hercegovinu sa osobnim iskaznicama. - Nalaže se Vijeću ministara BiH da bez odgađanja uvede vizni režim za državlјane Ruske Federacije, odnosno da raskine sporazum o bezviznom režimu koji je 2013. skloplјen između Vijeća ministara BiH i Vlade Ruske Federacije. Posebno je neophodno odmah uvesti vizni režim za nositelje diplomatskih putovnica Ruske Federacije koji po tom sporazumu u Bosni i Hercegovini mogu boraviti bez vize do 90 dana, uzimajući u obzir mogućnost agenata Putinovog režima da koriste ovu privilegiju s cilјem preduzimanja poteza protiv interesa Bosne i Hercegovine. - Nalaže se Vijeću ministara BiH da uputi hitnu humanitarnu i medicinsku pomoć Ukrajini. - Nalaže se Vijeću ministara BiH da u roku od sedam dana ovaj dom obavijesti o svim detalјima provedbe ovih zaklјučaka“,

  • Prijedlog zaključka zastupnice Borjane Krišto koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH podržava Rezoluciju Europskog parlamenta od 1. 3. 2022. o ruskoj agresiji na Ukrajinu (2022/2564(RSP)) i Rezoluciju Glavne skupštine Ujedinjenih naroda o Ukrajini, te daje punu potporu institucijama Europske unije u njihovim aktivnostima odgovora na invaziju Ruske Federacije prema Ukrajini“.

  • Prijedlog zaključka zastupnice Mirjane Marinković-Lepić u povodu rasprave o Zahtjevu zastupnika Saše Magazinovića, Nermina Nikšića, Nade Mladine i Zukana Heleza za razmatranje Prijedloga zakona o izmjenama Zakona o trošarinama u Bosni i Hercegovini po hitnom postupku, koji glasi: „Zahtijevam da Vijeće ministara BiH u roku od 15 dana od usvajanja ovog zaključka u parlamentarnu proceduru uputi set mjera za prevazilaženje trenutnog ekonomskog stanja nastalog usljed agresije Ruske Federacije na Ukrajinu“.

Nije usvojen ni Prijedlog zastupnika Damira Arnauta za uvrštavanje nove točke u dnevni red 25. sjednice Zastupničkog doma, koja glasi: Prijedlog rezolucije o zaštiti ustavnopravnog poretka države Bosne i Hercegovine, čiji su predlagatelji zastupnici Denis Zvizdić, Nermin Nikšić, Saša Magazinović, Zukan Helez, Nada Mladina, Predrag Kojović, Mirjana Marinković-Lepić, Aida Baručija, Damir Arnaut i Jasmin Emrić.

Dom nije usvojio ni Prijedlog zastupnika Adila Osmanovića za uvrštavanje u dnevni red 25. sjednice Zastupničkog doma nove točke koja glasi: Aktualna politička i sigurnosna situacija u BiH nakon unilateralnog pokušaja Narodne skupštine Republike Srpske (RS) da prenese (otme) nadležnosti države Bosne i Hercegovine na entitet RS.

Zastupnički dom usvojio je sljedeće zastupničke inicijative:

  • Zastupničku inicijativu Saše Magazinovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od tri mjeseca u parlamentarnu proceduru dostavi zakonsko rješenje kojim se uvodi obvezan liječnički pregled za izabrane i imenovane dužnosnike u institucijama Bosne i Hercegovine koji podrazumijeva posebno testiranje mentalno-psihološke sposobnosti za obavljanje javnih funkcija, kao i testiranje na psihoaktivne supstance,

  • Zastupničku inicijativu Mirjane Marinković-Lepić i Aide Baručije kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana usvoji Strategiju za borbu protiv korupcije za razdoblje 2020-2024. i Akcijski plan za provedbu Strategije 2020-2024.,

  • Modificiranu zastupničku inicijativu Damira Arnauta koja glasi: „Nalaže se Ministarstvu civilnih poslova BiH da postigne dogovor s entitetima, Brčko Distriktom BiH i svim kantonima o jedinstvenom certifikatu s QR kodom, na način da se certifikati izdaju na nižim razinama vlasti“,

  • Zastupničku inicijativu Damira Arnauta kojom se traži od Ministarstva komunikacija i prometa BiH da pokrene postupak izmjene Pravilnika o vozačkoj dozvoli („Službeni glasnik BiH“, broj 9/19), s cilјem ukidanja članka 24. kojim se regulira obveza zamjene vozačke dozvole za osobe koja promijene prebivalište.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućene su sljedeće zastupničke inicijative:

  • Zastupnička inicijativa Predraga Kojovića, Mirjane Marinković-Lepić i Damira Arnauta kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana usvoji odluku o kvalitetu naftnih tečnih goriva koja je neophodan uvjet za članstvo Bosne i Hercegovine u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji i uputi je u parlamentarnu proceduru,

  • Modificirana zastupnička inicijativa Damira Arnauta kojom se traži od Ministarstva komunikacija i prometa BiH da u roku od 75 dana od dana usvajanja ove inicijative pripremi i u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o sigurnosti prometa na cestama u Bosni i Hercegovini, kojim će se značajno pooštriti sankcije za određena djela propisana navedenim zakonom,

  • Zastupnička inicijativa Mirjane Marinković-Lepić kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da, u roku od 60 dana, stavi na dnevni red i odluči po zahtjevima institucija Bosne i Hercegovine za davanje suglasnosti na pravilnike ili izmjene i dopune pravilnika o sistematizaciji državnih institucija. Također, Vijeće ministara BiH obvezuje se da institucije koje još uvijek nisu dostavile na vrijeme zahtjeve za suglasnost za navedene akte, obveže na dostavljanje akata u roku od maksimalno 180 dana, te da u istom roku riješi eventualno sporna pitanja s institucijama Bosne i Hercegovine,

  • Modificirana zastupnička inicijativa Mirjane Marinković-Lepić kojom se nalaže Upravnom odboru Uprave za neizravno oporezivanje BiH i Vijeću ministara BiH da, u roku od 90 dana, korigira cijenu pristojbe koja se plaća prilikom izdavanja uvjerenja o izmirenim obvezama po temelju neizravnih poreza, ostalih prihoda i pristojbi. 

 Dom nije usvojio sljedeće zastupničke inicijative:

  • zastupničku inicijativu Saše Magazinovića kojom se zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od šest mjeseci u parlamentarnu proceduru dostavi Prijedlog okvirnog zakona o klimatskim promjenama,

  • zastupničku inicijativu Mirjane Marinković-Lepić i Aide Baručije kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana u zakonodavnu proceduru dostavi Zakon o državnoj imovini,

  • zastupničku inicijativu Mirjane Marinković-Lepić i Aide Baručije kojom se nalaže Vijeću ministara BiH da u roku od 90 dana okonča proces usklađivanja zakonodavstva iz oblasti zaštite osobnih podataka s novousvojenim propisima Europske unije.

Zastupnički dom usvojio je sljedeće dokumente:

  • Izvješće – Praćenje realizacije preporuka revizije učinka o temi: „Upravljanje grantovima u institucijama Bosne i Hercegovine“, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH,
  • Izvješće – Praćenje realizacije preporuka revizije učinka o temi: „Aktivnosti institucija Bosne i Hercegovine za provedbu zaštite i spašavanja u prirodnoj ili drugoj nesreći“, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH,
  • Izvješće o radu Pravobraniteljstva BiH za 2020. godinu,
  • Izvješće o izvršenju Proračuna institucija BiH i međunarodnih obveza BiH za 2020. godinu, čiji je podnositelj Predsjedništvo BiH,
  • Izvješće o financijskoj reviziji izvršenja proračuna institucija Bosne i Hercegovine za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH,
  • Zaključke iz Mišlјenja Povjerenstva za financije i proračun o Izvješću o financijskoj reviziji izvršenja proračuna institucija Bosne i Hercegovine za 2020. godinu, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH, koji glase: 1. „Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH i Ministarstva financija i trezora BiH da hitno pristupe realizaciji preporuka revizije koje su sadržane u tekstu Izvješća o financijskoj reviziji izvršenja Proračuna institucija BiH za 2020. godinu, te da Zastupničkom domu PSBiH najkasnije do 1. 3. 2022. dostave informaciju o realizaciji preporuka iz Izvješća. 2. Zastupnički dom PSBiH traži od Vijeća ministara BiH i Ministarstva financija i trezora BiH da posebnu pozornost posvete jačanju sustava unutarnjih kontrola u institucijama BiH, te da s cilјem povećanja učinkovitosti financijskog poslovanja i pouzdanosti financijskih izvješća uspostave cjelovit sustav unutarnjih kontrola kojim će smanjiti rizik od ponavlјanja istih grešaka ili pojave novih grešaka u svom financijskom poslovanju“,
  • Zaključak iz Mišljenja Povjerenstva za vanjsku trgovinu i carine o Izvješću o radu Upravnog odbora Izvozno-kreditne agencije BiH za 2020. godinu, koji glasi: „Povjerenstvo za vanjsku trgovinu i carine predlaže Zastupničkom domu PSBiH da vrati Upravnom odboru Izvozno-kreditne agencije BiH na doradu Izvješće o radu Upravnog odbora za 2020. godinu, koji će Upravni odbor Izvozno-kreditne agencije BiH ponovo dostaviti PSBiH“,
  • Izvješće o provedbi zakona iz nadležnosti Središnjeg izbornog povjerenstva BiH u 2020. godini, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH,
  • Izvješće o provedbi Lokalnih izbora 2020. godine, čiji je podnositelj Središnje izborno povjerenstvo BiH,
  • Izvješće o zaštiti osobnih podataka u BiH za 2020. godinu, čiji je podnositelj Agencija za zaštitu osobnih podataka u BiH,
  • Specijalno izvješće o učinkovitosti zakonskih rješenja u oblasti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini, s preporukama sadržanim u njemu, čiji je podnositelj Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH,
  • Zaključak iz Mišlјenja Zajedničkog povjerenstva za lјudska prava o Specijalnom izvješću o učinkovitosti zakonskih rješenja u oblasti profesionalne rehabilitacije i zapošlјavanja osoba s invaliditetom u Bosni i Hercegovini koji glasi: „Nalaže se Vijeću ministara BiH da u roku od 30 dana započne proceduru izbora novog saziva Vijeća za osobe sa invaliditetom“,
  • Specijalno izvješće o govoru mržnje u Bosni i Hercegovini, s preporukama sadržanim u njemu, čiji je podnositelj Institucija ombudsmena za ljudska prava BiH,
  • Izmjene sadržaja preporuka iz Specijalnog izvješća o govoru mržnje u Bosni i Hercegovini, a koje glase: - u tekstu iza prve crtice iza riječi „korake“ dodaju se riječi: „i donesu akcijske planove najduže u roku od 60 dana“, - u tekstu iza druge crtice iza riječi „potpore“ dodaju se riječi: „kroz formiranje ureda ili određivanje osobe koja će“, - u tekstu iza treće crtice brisati riječi: „da osiguraju potporu“ i iza riječi „propisa“ dodati riječi: „u roku ne dužem od 60 dana“, - u tekstu iza četvrte crtice: • u tekstu pod točkom 1. na kraju dodati riječi: „u roku ne dužem od 60 dana“, • u tekstu pod točkom 2. na kraju teksta dodati riječ „odmah“, • u tekstu pod točkom 3. na početku brisati riječ „osiguranje“ i zamijeniti riječima: „dopunu osiguranja“ i na kraju teksta dodati riječi: „u roku na dužem od 60 dana“,
  • zaključak u povodu rasprave o Specijalnom izvješću o govoru mržnje u Bosni i Hercegovini koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH zadužuje Vijeće ministara BiH da u roku od 60 dana pripremi Plan realizacije preporuka ombudsmena iz Specijalnog izvješća o govoru mržnje u Bosni i Hercegovini i dostavi na razmatranje Zastupničkom domu PSBiH“,
  • Izvješće o radu parlamentarnog vojnog povjerenika BiH za 2021. godinu,
  • Izvješće o radu Odbora za žalbe građana PSBiH za 2021. godinu.
  • Radi nedostatka entitetske većine, na usuglašavanje Kolegiju Doma upućeni su sljedeći dokumenti:
  • Izvješće o radu Vijeća nacionalnih manjina BiH za 2021. godinu,
  • Izvješće o radu Neovisnog povjerenstva za praćenje uvjeta boravka u zavodima, postupanje i poštivanje lјudskih prava osoba nad kojima se izvršavaju kaznene sankcije i druge mjere koje je izrekao u kaznenom postupku Sud Bosne i Hercegovine, strani sudovi za djela predviđena Kaznenim zakonom Bosne i Hercegovine ili međunarodnim ugovorom čija je potpisnica Bosna i Hercegovina ili drugi sud sukladno zakonu Bosne i Hercegovine za 2021. godinu,
  • Izvješće o pitanjima primjene Kodeksa ponašanja zastupnika i izaslanika u PSBiH za 2020. godinu,
  • Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Temeljne pretpostavke za učinkovito upravljanje pristojbama i naknadama institucija BiH, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucija BiH,
  • Izvješće o izvršenoj reviziji učinka o temi: „Elektroničko upravljanje dokumentima u institucijama BiH, čiji je podnositelj Ured za reviziju institucijama BiH,
  • Izvješće o radu i Financijsko izvješće Agencije za poštanski promet Bosne i Hercegovine za 2021. godinu,
  • Izvješće o radu Državnog regulatornog povjerenstva za električnu energiju u 2021. godini,
  • Godišnje izvješće Centralne banke BiH za 2021. godinu.

Na usuglašavanje Kolegiju Doma, radi nedostatka entitetske većine, upućena je Informacija Upravnog odbora Javnog RTV servisa BiH o posljedicama financijske blokade BHRT-a. Uz ovu Informaciju, na usuglašavanje Kolegiju Doma radi nedostatka entitetske većine upućeni su sljedeći prijedlozi zaključaka:

-       prijedlozi zaključaka zastupnika Jasmina Emrića, koji glase:

    1. Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo pravde BiH da u roku od 30 dana izradi i dostavi u zakonodavni postupak izmjene Zakona o izvršnom postupku BiH na način da se potraživanje za RTV pristojbu smatra vjerodostojnom ispravom.
    2. Zastupnički dom PSBiH zadužuje Ministarstvo komunikacija i prometa BiH da u najkraćem roku predloži izmjene Zakona o javnom RTV sustavu BiH na način da se osigura održivo financiranje sva tri javna RTV servisa BiH; 

-      prijedlozi zaključaka Kluba zastupnika SDA, koji glase:

    1. Tražimo od Poreske uprave FBiH da u suradnji sa Vladom FBiH debrokira račun BHRT-a.
    2. Pozivamo Vijeće ministara BiH da što prije uzme u razmatranje aktualnu situaciju u svezi sa financiranjem javnog servisa.
    3. Tražimo da nadležni sud ubrza rješavanje predmeta koji se odnose na povrat duga od prikupljanja RTV pristojbe.
    4. Tražimo od Vlade FBiH i Parlamenta FBiH da uskladi svoj Zakon o izvršnom postupku FBiH u dijelu prinudne naplate sa istim zakonom u RS.
    5. Predlažemo odboru JRT sustava BiH da izradi novi model naplate RTV takse kojim bi se na jedinstven način prikupljala RTV pristojba na cijelom prostoru BiH; 

-     prijedlog zaključka zastupnika Nermina Nikšića, koji glasi: „Zastupnički dom PSBiH nalaže Vijeću ministara BiH i Ministarstvu komunikacija i prometa BiH da hitno preduzme aktivnosti na rješavanju blokade računa BHRT-a, osiguranju naplate potraživanja, te stvaranja pretpostavki za nastavak normalnog stabilnog funkcioniranja BHRT-a“;  

-       prijedlozi zaključaka Kluba zastupnika Naša stranka – Nezavisni blok, koji glase:

    1. Zastupnički dom PSBiH traži od RTV Federacije BiH da sredstva koja na ime neuplaćenih sredstava od RTV pristojbe duguje RTRS-u, u iznosu od cca. 15 milijuna KM, doznači BHRT-u s ciljem saniranja dijela duga od preko 60 milijuna KM koji na ime neuplaćenih sredstava od RTV pristojbe RTRS duguje BHRT-u.
    2. Traži se od Vijeća ministara BiH da u roku od 30 dana osigura učinkovitu naplatu RTV pristojbe u svim dijelovima BiH, isplatu svih dugovanja na ime RTV pristojbe od strane drugih emitera, te dostavi sve informacije o izbjegavanju naplate i isplate dugovanja nadležnim tužiteljstvima.

Zastupnički dom nije usvojio Prijedlog odluke o imenovanju Vijeća Regulatorne agencije za komunikacije (RAK) BiH, čiji je predlagatelj Ministarstvo komunikacija i prometa BiH. Dom je usvojio zaključak koji glasi: „U smislu članka 39. stav 8. Zakona o komunikacijama BiH, PSBiH će odmah pokrenuti postupak s ciljem raspisivanja novog Javnog natječaja za imenovanje članova Vijeća RAK-a BiH.

 Zastupnički dom dao je suglasnost za ratificiranje:

  • Sporazuma između Bosne i Hercegovine i Europske unije o sudjelovanju Bosne i Hercegovine u programu Unije Horizont Europa – Okvirni program za istraživanje i inovacije,
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Savezne Republike Njemačke o obavljanju plaćene djelatnosti članova obitelji članova diplomatskog ili konzularnog predstavništva,
  • Sporazuma o financiranju godišnjeg akcijskog programa za 2020. između Europske unije, koju zastupa Europska komisija, i Bosne i Hercegovine, koju zastupa Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH,
  • Sporazuma o izmjenama i dopunama Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o graničnim prijelazima za pogranični promet,
  • Sporazuma između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o izgradnji međudržavnog mosta preko rijeke Tare na spoju magistralne ceste M-18 na lokaciji Hum (BiH) i magistralne ceste M-3 na lokaciji Šćepan Polje (Crna Gora) i priključnih graničnih dionica,
  • Sporazumа o zaštiti tajnih podataka između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Mađarske,
  • Sporazumа razmjenom nota između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Japana o japanskoj bespovratnoj pomoći u iznosu od pet stotina milijuna japanskih jena,
  • Sporazumа razmjenom nota između Vijeća ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Japana o japanskoj bespovratnoj pomoći u iznosu od 100.000.000 japanskih jena za opremanje medicinskih ustanova u Bosni i Hercegovini,
  • Sporazumа o grantu između Bosne i Hercegovine, Republike Srpske, Grada Zvornika i Europske investicijske banke, Zajednički europski fond za Zapadni Balkan/WB-IG04-BIH-ENV-02, Bosna i Hercegovina, program WATSAN (Program vodoopskrbe i sanitarnih usluga) u Republici Srpskoj: Lokanj – Pilica: Vodoopskrba faza 1 i postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda za naselje Tabanci u gradu Zvorniku,
  • Sporazumа o grantu između Bosne i Hercegovine, Federacije Bosne i Hercegovine, Općine Jajce i Europske investicijske banke, grant Zajedničkog europskog fonda za Zapadni Balkan/WB-IG04-BIH-ENV-04, Bosna i Hercegovina, projekt WATSAN u Federaciji Bosne i Hercegovine: Ulaganja u vodoopskrbu na desnoj obali rijeke Vrbas i smanjenje gubitaka vode u općini Jajce
  • Dopune broj 1 Ugovora o financiranju Godišnjeg akcijskog programa za Bosnu i Hercegovinu za 2019., između Europske komisije, djelujući u ime Europske unije, i Bosne i Hercegovine, koju zastupa Direkcija za europske integracije Vijeća ministara BiH,
  • Odricanja i izmjene i dopune u vezi sa Sporazumom o investicijskom grantu između Bosne i Hercegovine i Europske investicijske banke, Mediteranski koridor (R2a): Bosna i Hercegovina – Putna interkonekcija s Hrvatskom „Izgradnja prekograničnog mosta u Gradišci“ (WB-IGOO-BIH-TRA-02), koje su potpisane 11. prosinca 2020. u Luxembourgu i 5. ožujka 2021. u Sarajevu,
  • Aneksa I Sporazuma između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o sprovođenju graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima za zajedničku lokaciju na graničnom prelazu Deleuša – Vraćenovići; Aneks II Sporazuma između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o sprovođenju graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima za zajedničku lokaciju na graničnom prelazu Hum – Šćepan Polјe; Aneks III Sporazuma između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o sprovođenju graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima za zajedničku lokaciju na graničnom prelazu Sitnica – Zupci i Aneks IV Sporazuma između Savjeta ministara Bosne i Hercegovine i Vlade Crne Gore o sprovođenju graničnih provjera na zajedničkim graničnim prelazima za zajedničku lokaciju na graničnom prelazu Klobuk – Ilino Brdo. (kraj)

 

 

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću