MENI
22.12.2021.

Чланови руководства оба дома Парламентарне скупштине БиХ разговарали са амбасадорима и представницима земаља Quinte

Чланови руководства оба дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине разговарали су данас са амбасадорима и представницима земаља чланица Quinte, те представником Делегације Европске уније (ЕУ) у БиХ о могућим правцима рјешавања актуелне политичке кризе у нашој земљи, те отклањања застоја у функционисању институција БиХ.

У фокусу представника Quinte, амбасадорке СР Њемачке у БиХ Margret Uebber, амбасадора САД у БиХ Erica Nelsona, отправника послова Амбасаде Француске у БиХ Xaviera Rouarda, отправника послова амбасаде Италије у БиХ Mattea Evangeliste, отправника послова амбасаде Велике Британије у БиХ Neila Cavanagha и шефа Секције за европску интеграцију, политичка и економска питања у Делегацији ЕУ у БиХ Krassimira Nikolova, било је испитивање могућности да у Парламентарној скупштини БиХ буде донесен закон о забрани негирања геноцида и ратних злочина, те свих облика говора мржње.

Амбасадори и представници држава Quinte подсјетили су и на садржај писма којег је високи представник за БиХ Christian Schmidt упутио Парламентарној скупштини БиХ 9. децембра ове године, а које су оцијенили као корисну шансу да се у оба дома Парламентарне скупштине БиХ отвори дијалог на ту тему, те као прилику да парламент преузме одговорност и усвоји закон који би био у складу са међународним и европским стандардима, што би, како су рекли, омогућило да се повуку раније од бившег високог представника Valentina Inzka наметнуте измјене Кривичног закона БиХ.

Истовремено, амбасадори и представници држава Quinte позвали су и на што скорије формирање радне групе у Парламенту БиХ, која би се бавила израдом приједлога закона о забрани негирања геноцида и ратних злочина, али и питањем израде приједлога закона о државној имовини, што је садржај писма које је високи представник Schmidt упутио Парламентарној скупштини БиХ 3. децембра ове године. Такође су позвали на отварање конструктивног дијалога унутар институција БиХ, те понудили подршку и помоћ држава чланица Quinte и ЕУ у тражењу компромиса и консензуса око поменутих отворених питања.

У својим обраћањима високим гостима предсједавајући Представничког дома Парламентарне скупштине БиХ др Денис Звиздић, замјеник предсједавајућег Представничког дома Небојша Радмановић, замјеница предсједавајућег Представничког дома Борјана Кришто, замјеник предсједавајућег Дома народа др Никола Шпирић, предсједавајућа Клуба хрватског народа у Дому народа Лидија Брадара, у име предсједавајућег Дома народа др Драгана Човића, и предсједавајући Клуба бошњачког народа у Дому народа Асим Сарајлић, у име замјеника предсједавајућег Дома народа Бакира Изетбеговића, изнијели су различита виђења могућих рјешења у вези са доношењем закона о негирања геноцида и ратних злочина.

Сложили су се око тога да није споран садржај наметнутих измјена Кривичног закона, као и око потребе отварања унутрашњег политичког дијалога и око овог закона и око законског регулисања питања државне имовине.

Највиши званичници Парламентарне скупштине БиХ захвалили су се амбасадорима и представницима Quinte и ЕУ на преданим напорима да се у БиХ траже рјешења за превазилажење политичке кризе, те изразили наду да ће данашњи састанак допринијети бржем постизању компромиса око свих отворених политичких питања и стабилизацији укупне политичке ситуације у БиХ и цијелом региону. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу