MENI
14.7.2021.

Чланови Заједничке комисије за људска права разговарали са високим званичницима ОЕБС-а и ПСОЕБС-а

Предсједавајући Заједничке комисије за људска права Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) Лазар Продановић, замјеник предсједавајућег Заједничке комисије Един Мушић, те чланови Заједничке комисије Златко Милетић, Муниб Јусуфовић, Мирјана Маринковић-Лепић, Љубица Миљановић и Марина Пендеш разговарали су данас у Сарајеву са замјеницом предсједавајуће Привремене комисије за миграције Парламентарне скупштине ОЕБС-а (ПСОЕБС) др Gudrun Kugler и замјеником шефице Мисије ОЕБС-а у БиХ Dmitryem Iordanidiem.

Говорећи о мигрантској кризи као глобалном и безбједносном изазову са којим се суочава и Босна и Херцеговина, високи званичници ОЕБС-а и ПСОЕБС-а изнијели су и властита запажања након недавних посјета мигрантским камповима Борићи и Липа у Унско – санском кантону. Осврнувши се на различит статус миграната, званичници ОЕБС-а посебно су указали на чињеницу да је значајан број тих особа, у покушају да се домогну држава Европске уније и бољих услова за живот, постао жртва трговине људима. С тим у вези, истакли су важност идентификације жртава трговине људима, како би им се пружила адекватна заштита и помоћ, али и, како су нагласили, идентификације починалаца ових кривичних ђела, ради превенирања и кажњавања тих криминалних активности. У том контексту истакнута је важност успостављања снажније сарадње домаћих безбједносних агенција и правосудних институција у БиХ, како међусобно тако и са међународним институцијама које се баве овим проблемом. Детектирајући ову врсту криминала као озбиљан проблем и посебан аспект мигрантске кризе, званичници ОЕБС-а истовремено су указали и на важност хуманитарног аспекта, услова боравка миграната у камповима и поштовања њихових људских права и достојанства, без обзира на то зашто и како дошли у Босну и Херцеговину.

Посебно су се осврнули на важност заштите и управљања државном границом, политичке воље и консензуса релеватних политичких актера у вези с тим питањем, као и омогућавање смјештаја миграната на цијелој територији државе, како би се смањио притисак на поједине локалне заједнице и кантоне.

Чланови Заједничке комисије за људска права ПСБиХ упознали су госте са радом и надлежностима Заједничке комисије, истичући да у свом раду подузимају активности које су усмјерене на остваривање и заштиту људских права која гарантују Устав БиХ, анекс ВИИ Општег оквирног споразума за мир у БиХ и други законски прописи који регулишу ову област. Истакнуто је, такође, да Комисија у свом раду, између осталог, проводи и парламентарни наџор над радом Министарства за људска права и избјеглице БиХ, Министарства безбједности БиХ и Службе за послове са странцима. Оцјењујући да су поменуте институције најважније у борби са мигрантском кризом и посљедицама које та криза производи, указали су на потребу потписивања споразума о граници са сусједним земљама, ефикасне контроле трошења новца намијењеног за рјешавање проблема мигрантске кризе, као и кажњавања одговорних особа у случају утврђивања злоупотребе и ненамјенског трошења тих финансијских средстава. Посебно су указали на проблем источне границе, те се заложили за додатно издвајање новца у Буџету институтиција БиХ за набавку додатне опреме и средстава како би се се смањила пропусност границе и спријечио прилив нових миграната из сусједних земаља.

Заједнички је констатирано да Босна и Херцеговина, без снажније подршке међународних институција, неће бити у стању да се сама носи са проблемом мигрантске кризе, те да је, у том контексту, потребна јача синергија између домаћих институција са државама региона и Европске уније, као и боља координација представника законодавне и извршне власти на свим нивоима у БиХ.

Чланови Заједничке комисије упознали су високе представнике ОЕБС-а и ПСОЕБС-а и са планом рада за 2021. годину, којим је, како је речено, у септембру предвиђена посјета Унско-санском кантону и мигрантским камповима. Најављени су и састанци са руководством Кантона и Града Бихаћа, међународним и домаћим невладиним организацијама, те организација округлог стола о питању рјешавању проблема миграција. С тим у вези, чланови Заједничке комисије казали су како би у реализацији поменутих активности цијенили помоћ Мисије ОЕБС-а у Босни и Херцеговини. (крај)

 

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу