MENI
25.1.2021.

Одржана 23. сједница Привремене истражне комисије Представничког дома за утврђивање стања у правосудним институцијама БиХ

На 23. сједници Привремене истражне комисије Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине за утвђивање стања у правосудним институцијама БиХ обављено је саслушање предсједавајуће Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ и овлаштене представнице ове институције Санеле Горушановић-Бутиган.

У свом свједочењу госпођа Горушановић-Бутиган изнијела је оцјену стања у бх правосуђу и ВСТС-у БиХ, те, уз ограду да није дуго на овој функцији, казала да стање није задовољавајуће, али да, како је нагласила, очекује да се оно у скоријој будућности поправи.

Забрињавајуће стање у правосуђу резултат је, како је казала, ниског процента процесуирања кривичних дјела из области високе и корупције средњег нивоа, привредног криминала и ратних злочина, те дуго трајање поступака пред надлежним судовима.

Одговарајући на питања чланова Комисије о тренутном стању у ВСТС-у БиХ, предсједавајућа Савјета Горушановић-Бутиган казала је да је направљен реформски програм ВСТС-а од 2021. до 2023. године, чији су приоритети квалитетнији и ефикаснији рад Савјета, борба против корупције, јачање међуинституционалне сарадње и сарадње са спољним фактором, те интегритет правосуђа и носилаца функција у бх. правосуђу.

Горушановић – Бутиган се у свом свједочењу осврнула и на Закон о ВСТС-у, те нагласила како очекује хитне измјене овог Закона, које би се, како је истакла, прије свега требале односити на одговорност и могућност разрјешења функција чланова Савјета, као и на сукоб интереса чланова ВСТС-а.

Предсједавајућа Вијећа Горушановић-Бутиган је, такође, казала да сматра како не треба раздвајати судски и тужилачки савјет, већ да у оквиру Савјета, као јединствене регулаторне институције, треба формирати Подсавјет судија и Подвсавјет тужилаца.

Говорећи о усвајању нових критерија за оцјењивање носилаца правосудних функција у БиХ, Горушановић – Бутиган истакла је како се ради о значајном кораку, који омогућава да рад судија и тужилаца у наредном периоду буде квалитетније оцјењиван.

У свом свједочењу госпођа Горушановић-Бутиган осврнула се и на функционисање Система за аутоматско управљање предметима у судовима (CMS), наглашавајући да је то најбољи систем, али да су злоупотребе и манипулације тим Системом могуће, те да оне представљају кривично дјело. Некориштење овог система у Тужилаштву БиХ оцијенила је забрињавајућим, те казала како ће у свом будућем раду потенцирати ово питање.

Иако позван да свједочи, на данашњој сједници Комисије није се појавио министар правде БиХ Јосип Грубеша, који је Привремену истражну комисију писмено обавијестио да, ради неодложних обавеза, данас није у могућности приступити свједочењу. С тим у вези, Комисија је усвојила закључак којим позива министра Грубешу да се, ради свједочења, појави пред члановима Комисије на 24. сједници, која је заказана за 2. фебруар 2021. године у 12 сати.

Привремена истражна комисија усвојила је и закључак којим је овластила предсједавајућег Комисије Дамира Арнаута да директно ступи у контакт са предсједавајућим Савјета министара БиХ Зораном Тегелтијом, ради свједочења Тегелтије пред Привременом истражном комисијом.

Такође, усвојен је закључак којим се позивају чланови ВСТС-а Берина Алихоџић и Биљана Симеуновић да, на некој од наредних сједница, свједоче пред Привременом истражном комисијом. (крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу