MENI
16.1.2020.

Одржана 3. сједница Представничког дома

На 3. редовној сједници Представничког дома Парламентарне скупштине Босне и Херцеговине (ПСБиХ) усвојен је, у другом читању, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о управним споровима БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради непостојања ентитетске већине, упућен је, у првом читању, Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о финансирању институција БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

На усаглашавање Колегијуму Дома, ради непостојања ентитетске већине, упућен је, у првом читању, и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о патенту, чији је предлагач Савјет министара БиХ (П.З.Е.И).

Ради непостојања ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је, у првом читању, и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о Судској полицији БиХ, чији је предлагач Савјет министара БиХ.

Ради непостојања ентитетске већине, на усаглашавање Колегијуму Дома упућен је, у првом читању, и Приједлог закона о измјенама и допунама Закона о пребивалишту и боравишту држављана БиХ, чији је предлагач посланик Златан Бегић.

Представнички дом није се изјашњавао о Приједлогу закона о спречавању сукоба интереса у институцијама власти БиХ, којег су, у првом читању, предложили посланици Саша Магазиновић, Дамир Арнаут и Јасмин Емрић. У вези са овим Приједлогом закона, Представнички дом усвојио је закључак којим од Савјета министара БиХ тражи да, у року од 90 дана, Представничком дому ПСБиХ достави Приједлог закона о сукобу интереса. Представнички дом ПСБиХ тражи да, при изради тог Приједлога закона, Савјет министара БиХ као темељ за израду истог узме данашњи приједлог посланика, мишљење којег су раније донијели (2017.), мишљење Централне изборне комисије и данашњу расправу о понуђеном тексту Приједлога закона. Према закључку, приједлоге посланика у писаном облику, Колегијум Дома очекује до краја јануара и исти ће бити прослијеђени Савјету министара БиХ. У усвојеном закључку навoди се да се Представнички дом о Приједлогу закона о спречавању сукоба интереса у институцијама власти БиХ, чији су предлагачи посланици Саша Магазиновић, Дамир Арнаут и Јасмин Емрић, неће изјашњавати.

Дом није усвојио Приједлог закона о измјени Закона о платама и накнадама у институцијама БиХ, којег је, по хитном поступку, предложио посланик Дамир Арнаут.

Није усвојен приједлог да се Приједлог закона о допуни Закона о лијековима и медицинским средствима, којег су предложили посланици Мирјана Маринковић Лепић и Предраг Којовић, разматра по скраћеном законодавном поступку, па ће овај Приједлог закона бити разматран у редовној законодавној процедури.

Дом није усвојио захтјев да се Приједлог закона о измјени и допунама Кривичног закона БиХ, којег су предложили посланици Саша Магазиновић, Јасмин Емрић и Шемсудин Мехмедовић, разматра по хитној законодавној процедури. На усаглашавање Колегијуму Дома, ради непостојања ентитетске већине, упућен је захтјев да се овај Приједлог закона разматра по скраћеној законодавној процедури.

Уз усвојени записник са 2. сједнице, Представнички дом ПСБиХ усвојио је и закључак којим задужује Уставноправну комисију Представничког дома да обави расправу о примјени члана 85. Пословника Представничког дома ПСБиХ.

Дом није усвојио Приједлог измјене Пословника Представничког дома ПСБиХ, чији су предлагачи, у првом читању, били посланици Мирјана Маринковић Лепић и Предраг Којовић.

Након давања и потписивања свечане изјаве мандат посланика у Представничком дому ПСБиХ преузеле су Љубица Миљановић и Сања Вулић. Љубица Миљановић мандат је преузела од Сташе Кошарца, који је изабран на позицију министра спољне трговине и економских односа БиХ, а Сања Вулић од Војина Митровића, који је изабран на позицију министра комуникација и транспорта БиХ.

Дом је усвојио Одлуку о измјенама Одлуке о именовању чланова сталних комисија Представничког дома ПСБиХ. У Комисију за спољну трговину и царине Представничког дома умјесто Војина Митровића именован је Драган Богданић. У Комисију за саобраћај и комуникације Представничког дома умјесто Сташе Кошарца именована је Сања Вулић, а у Комисију за остваривање равноправности полова умјесто Војина Митровића именована је Љубица Миљановић.

Дом је усвојио Одлуку о именовању чланова заједничких комисија оба дома ПСБиХ из Представничког дома.

Из овог Дома у Заједничку комисију за одбрану и безбједност БиХ изабрани су посланици Шемсудин Мехмедовић, Сања Вулић, Борјана Кришто, Драган Мектић, Џенан Ђонлагић и Зукан Хелез.

Из Представничког дома у Заједничку комисију за надзор над радом Обавјештајно – безбједносне агенције БиХ изабрани су посланици Сафет Софтић, Ненад Стевандић, Предраг Кожул, Нермин Никшић, Мирко Шаровић и Златан Бегић.

Представнички дом ПСБиХ у Заједничку комисију за економске реформе и развој изабрао је посланике Шемсудина Дедића, Драгана Богданића, Мирсада Кукића, Јасмина Емрића, Јакова Галића и Енвера Биједића.

У Заједничку комисију за европске интеграције из Представничког дома изабрани су посланици Халид Гењац, Денис Звиздић, Сњежана Новаковић – Бурсаћ, Никола Ловриновић, Бранислав Бореновић и Саша Магазиновић.

За чланове Заједничке комисије за административне послове из Представничког дома изабрани су посланици Нермин Мандра, Сафет Софтић, Обрен Петровић, Борјана Кришто, Влатко Главаш и Небојша Радмановић.

У Заједничку комисију за људска права из Представничког дома изабрани су посланици Един Мушић, Љубица Миљановић, Даријана Филиповић, Аида Баручија, Мирјана Маринковић – Лепић и Јаков Галић.

Представнички дом усвојио је и Одлуку о именовању чланова делегација ПСБиХ у међународним организацијама.

Из Представничког дома у Делегацију ПСБиХ у Интерпарламентарној унији (ИПУ) именовани су посланици Сафет Софтић, Предраг Кожул, Ненад Нешић, Мирко Шаровић, Нада Младина, Предраг Којовић и Бранислав Бореновић.

За чланове Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Савјета Европе (ПССЕ) из Представничког дома именовани су посланици Алма Чоло, Сњежана Новаковић – Бурсаћ, Борјана Кришто и Едита Ђапо. За замјенике чланова Делегације ПСБиХ у ПССЕ из Представничког дома именовани су посланици Сања Вулић, Саша Магазиновић и Златан Бегић.

За члана Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини ОЕБС-а из Представничког дома именован је посланик Халид Гењац.

За чланове Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини НАТО-а из Представничког дома именовани су посланици Обрен Петровић и Никола Ловриновић.

За чланове Делегације ПСБиХ у Централноевропској иницијативи (ЦЕИ) из Представничког дома именовани су посланици Шемсудин Дедић и Јаков Галић.

За чланове Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Медитерана (ПАМ) из Представничког дома именовани су посланици Шемсудин Мехмедовић и Даријана Филиповић.

За чланове Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Уније за Медитеран (ПСУзМ) из Представничког дома именовани су посланици Џенан Ђонлагић и Драган Богданић.

За чланове Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Процеса сарадње у југоисточној Европи (ПССЕЕЦП) из Представничког дома именовани су посланици Един Мушић, Љубица Миљановић, Мирјана Маринковић – Лепић, Аида Баручија. За замјенике чланова Делегације ПСБиХ у ПССЕЕЦП из Представничког дома именовани су посланици Мира Пекић, Мирсад Кукић, Зукан Хелез, Ненад Стевандић и Јасмин Емрић.

За члана Делегације ПСБиХ у Парламентарној скупштини Франкофоније из Представничког дома именован је посланик Адил Османовић.

Усвојена је иницијатива посланика Саше Магазиновића која гласи: „У складу с чланом 8. Пословника Представничког дома ПСБиХ, подносим посланичку иницијативу којом се Савјет министара БиХ обавезује да у року од 30 дана донесе допуну Правилника о условима набавке и начину кориштења службених возила у институцијама Босне и Херцеговине, на начин да се пропише јасно означавање службених возила налјепницом или на други одговарајући начин како би учесницима у саобраћају, као и грађанима, било јасно видлјиво да се ради о службеном возилу и којој институцији припада, а све у сврху спречавања злоупотреба кориштења“.

Дом није усвојио приједлог посланика Дамира Арнаута за уврштавање нове тачке у дневни ред 2. сједнице Представничког дома која гласи: Конституисање Привремене истражне комисије Представничког дома.

Није усвојен ни приједлог закључка посланика Дамира Арнаута поводом расправе о усвајању записника са конститутивне, 2. хитне, 3. хитне и 4. хитне сједнице Представничког дома ПСБиХ.

Представнички дом усвојио је Годишњи консолидовани извјештај унутрашње ревизије за 2017. годину.

Усвојен је и Консолидовани извјештај о систему финансијског управљања и контроле у институцијама Босне и Херцеговине за 2017. годину.

Дом је усвојио и Извјештај о примјени Јединствених правила за израду правних прописа у институцијама Босне и Херцеговине.

Усвојен је и Специјални извјештај о изгледу, употреби и заштити државних, односно службених обиљежја у Босни и Херцеговини, чији је подносилац Институција омбудсмена за људска права БиХ.

Усвојен је Извјештај о раду Правобранилаштва Босне и Херцеговине за 2018. годину. Уз овај Извјештај, Представнички дом усвојио је закључак у коме се од Савјета министара БиХ тражи достављање информације о томе колико је, за посљедњих пет година, исплаћено новца из Буџета институција БиХ за трошкове адвоката у кривичним и другим поступцима, односно за накнаде штете због боравка у притвору лица лишених слободе која су у кривичном поступку правоснажно ослобођена оптужбе, те колико је исплаћено новца на основу пресуда Уставног суда БиХ и Европског суда за људска права у Стразбуру, за накнаде због повреде члана 6. Европске конвенције о људским правима и основним слободама (повреда права на суђење у разумном року).

На накнадно усаглашавање Колегијуму Дома, ради непостојања ентитетске већине, упућен је Извјештај - детаљна анализа рада Извозно-кредитне агенције БиХ са посебним нагласком на пословање са „Унисом – фабриком цијеви Дервента“, са приједлогом мјера за рјешавање проблема у раду ове Агенције. У вези с овим Извјештајем Представнички дом усвојио је закључак којим Управни одбор Извозно – кредитне агенције БиХ задужује да се, у сарадњи са ентитетским владама као оснивачима Агенције, опредијели за варијанту рјешавања даље будућности Извозно – кредитне агенције БиХ. Усвојен је и закључак којим Представнички дом тражи од надлежних институција (Тужилаштво БиХ, СИПА и друге) да изврше контролу законитости пословања Извозно – кредитне агенције БиХ, те да, уколико утврде незаконитости, предузму мјере за одговорност оних који су довели Агенцију у стање у којем се налази.

Представнички дом није усвојио Извјештај о провођењу Општих избора 2018. и Извјештај о провођењу закона из надлежности Централне изборне комисије БиХ у 2018. години, чији је подносилац Централна изборна комисија БиХ.

Примљена је к знању Информација о стању јавне задужености БиХ на дан 31.12.2017. године.

Дом није примио к знању годишње извјештаје Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС) БиХ за 2017. и 2018. годину. Усвојен је закључак да се организује тематска сједница о стању у правосуђу и раду ВСТС БиХ, уз обавезно присуство предсједника ВСТС-а. На усаглашавање Колегијуму Дома, ради недостатка ентитетске већине, упућен је закључак којим се Савјет министара БиХ задужује да, због катастрофалних посљедица у области владавине права у БиХ које су првенствено проузроковане неефикасношћу рада јавних тужилаштава у БиХ, што прије у парламентарну процедуру упути законска рјешења која ће се првенствено односити на враћање института супсидијарности тужилаца у наше позитивно законодавство, као и на то да се носиоци правосудних функција учине одговорним за злоупотребу у вршењу службене дужности.

Представнички дом дао је сагласност за ратификацију: 

  • Конвенције о међународним правилима за спречавање судара на мору 1972 (COLREGs),
  • Аката Свјетске поштанске уније, који су усвојени на 26. конгресу одржаном 2016. у Истанбулу,
  • Протокола број 15 уз Европску конвенцију о заштити људских права и основних слобода,
  • Протокола број 16 уз Европску конвенцију о заштити људских права и основних слобода,
  • Споразумаизмеђу Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Француске у области кинематографске копродукције,
  • продужења важења Протокола између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Словеније о сарадњи у области образовања,
  • Споразумаизмеђу Босне и Херцеговине и Швајцарске Конфедерације о социјалној сигурности и Административни споразум о примјени Споразума између Босне и Херцеговине и Швајцарске Конфедерације о социјалној сигурности,
  • Протоколауз Конвенцију о уговору о међународном друмском превозу робе (CMR), Женева, 19. маја 1956,
  • Измјене и допуне Конвенције о заштити Средоземног мора од загађења –Конвенција из Барселоне,
  • Протоколао измјенама и допунама Протокола између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Краљевине Саудијске Арабије о међусобној замјени некретнина – земљишта за изградњу дипломатских представништава у Сарајеву и Ријаду,
  • Измјене и допуне Анекса Конвенције Међународне организације рада о идентификационим документима помораца (ревидирана) број 185 из 2003. године,
  • Споразумаизмеђу Савјета министара Босне и Херцеговине и Савезне Владе Аустрије о размјени и међусобној заштити класификованих података
  • Уговорао принципима којима се уређује дјеловање земаља у истраживању и коришћењу свемира, укључујући и Мјесец и друга небеска тијела,
  • Споразумао војно-финансијској сарадњи између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Турске и Имплементациони протокол у вези са финансијском помоћи између Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Републике Турске,
  • Уговорао слободној трговини између Босне и Херцеговине и Републике Турске,
  • Конвенције Савјета Европе о фалсификовању медицинских производа и сличним кривичним дјелима која представљају пријетњу за јавно здравље,
  • Измјене и допуне из 2018. године Кодекса Конвенције о раду на мору (МЛЦ) из 2006. године, Међународне организације рада,
  • Споразумаизмеђу Савјета министара Босне и Херцеговине и Владе Уједињених Арапских Емирата о ваздушном саобраћају између и изван њихових територија,
  • Протоколао утврђивању тромеђне тачке између Босне и Херцеговине, Црне Горе и Републике Србије,
  • Уговорао гранту (Коридор 5ц у РС-у – дио 1) између Босне и Херцеговине и Европске банке за обнову и развој.(крај)

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу