MENI
30.10.2019.

У Парламентарној скупштини БиХ завршена 11. Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге

Одржавањем Регионалног округлог стола на којем је представљен модел парламентарног надзора сектора одбране и безбједности у БиХ, као и модели и специфичности заштите људских права припадника оружаних снага у земљама региона, у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине (ПСБиХ) завршена је 11. Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге.

Захваљујући се присутним представницима земаља региона, Предсједништва БиХ, НАТО – штаба, Женевског центра за управљање безбједносним сектором (DCAF), те представницима академске заједнице и невладиног сектора на учешћу у раду Регионалног округлог стола и цијеле конференције, парламентарни војни повјереник БиХ Бошко Шиљеговић нагласио је да је у нашој земљи, у процесу успостављања институције парламентарног војног повјереника примијењен њемачки модел, који се у протеклих десет година, колико постоји и ради ова институција, показао ефикасним и успјешним за заштиту људских права и слобода припадника Оружаних снага (ОС) БиХ.

Према ријечима Шиљеговића, рад парламентарног војног повјереника БиХ почива на два основна стуба, на разматрању, вођењу поступка и рјешавању појединачних притужби припадника ОСБиХ и најављеним и ненајављеним теренским посјетама јединицама ОСБиХ.

Оцјењујући да институција парламентарног војног повјереника има независност, самосталност и слободу у раду, Шиљеговић је нагласио да годишњи извјештаји ове институције имају значајну подршку у оба дома ПСБиХ.

О хронологији успостављања Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ, те институције парламентарног војног повјереника БиХ говорила је секретарка Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ Љиљана Милићевић, нагласивши да је, формирањем Заједничке комисије за одбрану и безбједност БиХ (2003. године) и институције парламентарног војног повјереника БиХ (2009. године), у БиХ успостављен снажан и функционалан систем јавне, демократске и цивилне контроле над одбрамбеним и безбједносним сектором.

Према ријечима секретарке Милићевић, Босна и Херцеговина једина је земља региона која има институцију парламентарног војног повјереника. Мишљење, препоруке и извјештаји те институције, рекла је секретарка Милићевић, уважавају се и препознати су и у међународним оквирима, о чему, како је навела, свједочи и чињеница да је ПСБиХ домаћин свјетског скупа заштитника људских права припадника оружаних снага.

Оцјењујући да је институтиција парламентарног војног повјереника БиХ у протеклих десет година рада постигла значајне резултате и стекла велико повјерење припадника ОСБиХ, секретарка Милићевић рекла је да Заједничка комисија за одбрану и безбједност БиХ има блиску сарадњу са парламентарним војним повјереником и исти циљ – уређен сектор одбране, у коме ће се потпуно поштовати људска права припадника ОСБиХ.

Учесницима Регионалног округлог стола обратио се и генерални инспектор Генералног инспектората Министарства одбране БиХ бригадни генерал Мирсад Ахмић, који је представио рад институције на чијем је челу. Апострофирајући изузетну сарадњу са парламентарним војним повјереником БиХ, генерал Ахмић оцијенио је да извјештаји и препоруке парламентарног војног повјереника БиХ представљају изузетан алат за заштиту људских права припадника ОСБиХ.

О значају и резултатима успостављања институције парламентарног војног повјереника БиХ говорила је и професорка Факултета за криминалистику, криминологију и сигурносне студије Универзитета у Сарајеву др Лада Садиковић, која је подвукла да резултати парламентарног војног повјереника представљају значајан помак у успостављању демократског друштва, владавине права и заштите људских права и слобода, што су, како је додала, основни услови за напредак БиХ у интеграционим процесима.

О својим моделима и специфичностима заштите људских права припадника оружаних снага говорили су представници земаља региона. Они су оцијенили да Регионални округли сто представља корисну прилику за размјену информација и искустава о начинима заштите људских права припадника оружаних снага.

Тродневна Међународна конференција омбудсмена за оружане снаге, коју је, у сарадњи са ПСБиХ и Канцеларијом парламентарног војног повјереника БиХ, организовао женевски DCAF, окупила је рекордних 200 представника институција војних омбудсмена, те међународних и невладиних организација из 51 државе свијета. (крај)

 

 


ПРЕС
КОНТАКТ
Сектор за односе с јавношћу