MENI
29.10.2019.

U Parlamentarnoj skupštini BiH nastavljena 11. Međunarodna konferencija ombudsmena za oružane snage

Raspravom o mogućim odgovorima institucije ombudsmena na krize i prijetnje toj instituciji, u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine danas je nastavljena 11. Međunarodna konferencija ombudsmena za oružane snage.

Na konferenciji, koju je, u suradnji sa Parlamentarnom skupštinom Bosne i Hercegovine i Uredom parlamentarnog vojnog povjerenika BiH, organizirao Ženevski centar za upravljanje sigurnosnim sektorom (DCAF), sudjeluje više od 200 predstavnika institucija vojnih ombudsmena, te međunarodnih i nevladinih organizacija iz 51 države svijeta.

Sudionici konferencije razmatrali su praktične odgovore na prijetnje i krize u funkcioniranju institucije ombudsmena, posebno onih koji se bave zaštitom ljudskih prava pripadnika oružanih snaga. Kao najčešći rizici i prijetnje po rad institucije ombudsmana za oružane snage identificirani su verbalni napadi, negativno medijsko izvještavanje, zakonsko ograničenje za učinkovito obavljanje mandata, nedovoljan broj osoblja, nedostatak suradnje sa nadležnim ministarstvom ili parlamentom, te neispunjavanje preporuka ombudsmena.

Drugog dana konferencije raspravljalo se i o ulozi ombudsmena u ispunjavanju Agende i ciljeva održivog razvoja 2030. Ciljevi održivog razvoja (COR 16), kojima se promoviraju mirna i inkluzivna društva, značajni su za institucije ombudsmena za oružane snage jer, kako je rečeno, omogućavaju pristup pravdi, te grade učinkovite odgovorne i inkluzivne institucije na svim razinama vlasti. Posebno je naglašeno da su principi dobrog upravljanja, koji uključuju i poštovanje ljudskih i građanskih prava, ključni za sve države, koje će, rečeno je, morati da udvostruče napore kako bi omogućili ombudsmenima da kvalitetno i učinkovito rade svoj posao.

Rad konferencije bit će nastavljen održavanje Regionalnog okruglog stola, tijekom kojeg će sudionici iz zemalja ovog regiona biti detaljno upoznati sa modelima parlamentarnog nadzora sektora obrane i sigurnosti u BiH, kao i sa ulogom i rezultatima rada Zajedničkog povjerenstva za obranu i sigurnost BiH i institucije parlamentarnog vojnog povjerenika BiH, prve i, za sada, jedine takve institucije u zemljama regiona.

U okviru Regionalnog okruglog stola bit će održana i panel diskusija o modelima i specifičnostima zaštite ljudskih prava pripadnika oružanih snaga u zemljama regiona. (kraj)

 


PRESS
KONTAKT
Sektor za odnose sa javnošću